Ana Sayfa Dünya Ankara'dan Barzani'ye karşı izolasyon stratejisi

Ankara'dan Barzani'ye karşı izolasyon stratejisi

Ankara, tüm uyarılara rağmen bağımsızlık referandumu yapan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni (IKBY) köşeye sıkıştıracak 5 aşamalı "izolasyon stratejisi" geliştirdi.

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2017 Çarşamba 11:39
Ankara'dan Barzani'ye karşı izolasyon stratejisi

İşte stratejinin ayrıntıları:

IKYB'NİN RANDEVU TALEPLERİ GERİ ÇEVRİLDİ

IKBY yönetiminin randevu talepleri geri çevrilirken Barzani ailesinin çok acil görüşme istekleri de dikkate alınmayacak. Barzani ve ekibinin çeşitli yollarla "Bu bir Kürt devleti ilanı değildir,  Türkiye'ye karşı değiliz" şeklinde ilettiği mesajları da yok hükmünde sayılacak.  Erbil yönetimi bölgesel kaosa neden olacak referandum macerasından geri adım atmadığı sürece muhatap kabul edilmeyecek.

ANKARA-TAHRAN-BAĞDAT HATTI, HAREKAT PLANI HAZIRLAYACAK

Türkiye,  Irak ve  İran ortak bir hareket planı hazırlayacak. Her ülkenin ayrı ayrı gerçekleştirdiği yaptırımların yanı sıra ortak yaptırımlar da devreye sokulacak. IKBY'ye yönelik uluslararası alanda yoğun diplomasi trafiği yürütecek.

SINIR KAPISI KAPATILACAK, HAVA SAHASI KISITLANACAK

En kısa süre içinde Habur sınır kapısı kapatılacak. Şu anda sadece  Irak tarafına geçişe müsaade edilirken yeni tedbirlerle giriş-çıkışa izin verilmeyecek. Barzani ve ailesinin uçuşunu engellemek için Türk hava sahası kısıtlanacak. Tüm uçuşlara hava sahasının kapatılması seçeneği de masada.

HALKA DEĞİL ERBİL'E YAPTIRIM DEVREYE SOKULACAK

IKBY'ye yapılan yardımlar kesilecek. Ekonomik yaptırımlar bölgedeki halkın hayatını etkilemeyecek şekilde devreye sokulacak. Temel gıda ve ihtiyaç maddelerinin ticareti kısıtlanmayacak. Ancak Kuzey  Irak'tan  Türkiye'ye olan ticaret trafiği kademeli olarak durdurulacak. Kuzey  Irak halen ihtiyaçlarının yüzde 70'ini  Türkiye'den karşılıyor. İleri aşamada petrol vanasının kısılması da gündemde.  Türkiye'nin muhatap saydığı  Bağdat merkezi yönetim ile anlaşabildiği sürece Kuzey  Irak petrolü  Türkiye topraklarında akabilecek.

TÜRKMENLERE ZARAR GELMESİ ASKERİ MÜDAHALE SEBEBİ

Askeri seçenek en son kart olarak masada yer alıyor.  Kerkük'te oldu bittiye müsaade edilmeyecek.  Kerkük'teki Türkmen nüfusunun tasfiyesine ya da katliamına yol açacak bir müdahale olursa  Türkiye önce Başika'daki üssünü devreye sokacak. Peşmerge'nin eğitildiği üste 500 civarında Türk askeri bulunuyor.  Irak genelinde özel kuvvvetler dahil 2 bin kadar Türk askeri görev yapıyor.

SINIRDA TÜRKİYE-IRAK TATBİKATI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce ( TSK),  Habur Sınır Kapısı yakınlarında 18  Eylül'de başlatılan tatbikat sürüyor. Sınır kapısına yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan TIR parkının karşısındaki alanda devam eden tatbikat, dokuzuncu gününe girdi. Tatbikatın üçüncü safhası,  Irak askerlerinin de katılımıyla başladı. Ellerinde  Irakve Türk bayraklarıyla çıkan Iraklı ve Türk askerler, zırhlı araçlarla tatbikat alanına geldi.

GERGİN BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

IKBY'nin kapsadığı 3 vilayet;  Erbil,  Süleymaniye ve  Duhok arasında yer almamasına rağmen Barzani yönetiminin sandık dayatmasının yaşandığı Türkmen kenti  Kerkük'teki gergin bekleyiş sürüyor. Türkmen ve Arapların boykotuna rağmen referandumda sandıkların kurulduğu  Kerkük'te konuşan  IrakTürkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, "Sonuç zaten belliydi. Silah zoruyla referandum yaptılar. IKBY emrivaki siyaseti yapıyor.  Irak Parlamentosu'nun aldığı ' Kerkük eski statüsüne dönmeli' kararı uygulanmalı. Ayrıca Habur gibi sınır kapılarını  Irak askerleri teslim almalı. ITC olarak,  Bağdat yönetiminin aldığı kararları uygulamasını bekleyeceğiz" dedi. Salihi, aHaber'e yaptığı açıklamada da sınır kapılarının denetiminin de  Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin açıkladığı karar doğrultusunda merkezi yönetimin denetimine geçeceğini kaydetti. Bu arada dün bir basın toplantısı düzenleyen İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde  Bağdat'ın denetimine verilmemesi halinde IKBY'nin çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını bildirdi. İbadi, referandumun sonucu ile ilgili müzakerede bulunmayacaklarını da vurguladı.

AB: ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

Avrupa Birliği ( AB), IKBY'nin tek taraflı ve özellikle tartışmalı bölgelerde referandum yapılmaması yönündeki çağrıları dikkate almamasından üzüntü duyulduğunu kaydetti.  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi  Federica Mogherini'nin ofisinden yapılan açıklamada, "AB, referandumun tek taraflı biçimde ve özellikle tartışmalı bölgelerde yapılmaması çağrılarının dikkate alınmamasından üzüntü duyuyor" denildi. Öte yandan  ABD Temsilciler Meclisi'ne "Kürt devleti"ne destek ifade eden bir karar tasarısı sunuldu. Cumhuriyetçi üye Trent Franks tarafından sunulan tasarıda  ABD'den Iraklı Kürtlerin kendi geleceğini belirleme hakkının tanınması isteniyor.

RUSYA,'DAN "ÖNCELİK IRAK'IN BÜTÜNLÜĞÜ" VURGUSU

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, önceki gün gerçekleştirilen tartışmalı referanduma ilişkin, "Rusya, bölgenin istikrarı ve güvenliği için  Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünü destekliyor" dedi. Peskov,  Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin'in  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  İran  Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani ile önceki yaptığı telefon görüşmelerinde IKBY'deki referandumun da ele alındığını söyledi.  Rusya'nın konuya ilişkin yaklaşımında değişiklik olmadığını vurgulayan Peskov, " Rusya  Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünü destekliyor" diye konuştu.

 

(Kaynak: Sabah)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık