Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Dünya Barzani ve Bağdat, Referandum Krizinin Aşılması İçin Anlaştı

Barzani ve Bağdat, Referandum Krizinin Aşılması İçin Anlaştı

Bağımsızlık referandumu sonrası Barzani ve Bağdat arasında ilk temas sağlandı. İlişkilerin normale dönmesi için en kısa sürede toplantıların başlamasına karar verildi.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2017 Cumartesi 22:34
Barzani ve Bağdat, Referandum Krizinin Aşılması İçin Anlaştı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumu sonrası merkezi hükümetle gerilen ilişkilerin düzeltilmesi için Irak Cumhurbaşkanı Yardımcıları Iyad Allavi ve Usame Nuceyfi ile Süleymaniye kentinde bir araya geldi.

ANLAŞMA SAĞLANDI

Görüşmede, ilişkilerin normale dönmesi için Bağdat ve Erbil arasındaki görüşmelerin en kısa sürede başlamasına karar verildi.

ÇÖZÜM YOLLARI ELE ALINDI

Yapılan açıklamada, Barzani, Allavi ve Nuceyfi'nin üçlü toplantısıda, Irak'ın içinde bulunduğu mevcut durum ve siyasi gelişmelere bağlı sorunların çözüm yollarının ele alındığı ifade edildi.

GÖRÜŞMELER İVEDİLİKLE BAŞLAYACAK

Açıklamada üç tarafın da "Irak'taki gergin atmosferin yatıştırılması için siyasi partiler ve taraflar arasında görüşmelerin başlaması, görüşmelerin açık bir ajanda üzerinden yürütülmesi, IKBY üzerindeki yaptırımların ivedi bir şekilde kaldırılması ve en yakın zamanda Bağdat ile Erbil arasında toplantıların başlaması." maddeleri üzerinde mutabakata vardığı kaydedildi.

 

(haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Afrin'de PYD'lilerin kullandığı 'drone' düşürüldü

Afrin'de PYD'lilerin kullandığı 'drone' düşürüldü

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık