Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar ‘BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞILABİLİYORSA, ÖZERKLİK DE...

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞILABİLİYORSA, ÖZERKLİK DE...

Sanatçı Metin Akpınar, “Bu ülkede başkanlık sistemi önerilip tartışılabiliyorsa özerklik sistemi de önerilebilmeli ve tartışılabilmeli” dedi ve ilan edilmesini yanlış bulduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2016 Pazartesi 10:30
‘BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞILABİLİYORSA, ÖZERKLİK DE...

Sinema ve tiyatro sanatçısı Metin Akpınar, “Bu ülkede başkanlık sistemi önerilip tartışılabiliyorsa özerklik sistemi de önerilebilmeli ve tartışılabilmeli” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak’ın sorularını yanıtlayan Akpınar, Türkiye’de utanılacak şeyler yapıldığını söyleyerek, “Ama bunları yapanlar utansın” dedi.

“Laik – anti laik savaşı, Türk-Kürt savaşı belki yarın karşımıza çıkacak başka bölünme projeleri oldukça önümüz çok açık değil” diye konuşan Akpınar, yapılması gerekenin işlemekte olan parlamenter sistemin onarılması olduğuna dikkat çekti. Akpınar, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın başkanlıkta -ne olacağı çok belli olmayan bir başkanlıkta- ısrar etmesi, buna karşın HDP’nin de özerlik gibi yönetim şekillerinde ısrar etmesi bizi zorlayacak gibi duruyor. Bence doğru yol parlamenter sistemi ihya etmektir” diye konuştu.

Son dönemde gündeme damgasını vuran HDP’nin “özyönetim” açıklamalarını da değerlendiren Akpınar şunları söyledi:

“Özyönetim yanlış bir şey mi? Değil. Bu ülkede başkanlık sistemi önerilip tartışılabiliyorsa özerklik sistemi de önerilebilmeli ve tartışılabilmeli parlamentoda. Tartışıldıktan sonra karara bağlanmalı.

HDP’nin yanlışı da, baştan ilan etmesi oldu. ‘Ben böyle yapıyorum, istersen gel istersen gelme, gelmezsen orada kavga çıkarırım’ tarzında konuştu. Böyle olmaz. Bu tavır yanlış.”

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık