Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset DEMİRTAŞ: BAŞBAKAN GÖREVİ İADE ETSİN

DEMİRTAŞ: BAŞBAKAN GÖREVİ İADE ETSİN

Demirtaş, "Başbakan görevi iade etsin, hükümet kurma görevi CHP'ye verilsin" dedi. Sorumluluktan kaçmayız. CHP isterse görüşürüz" diyen HDP lideri, Başkanlık için ise referandum önerdi.

Giriş Tarihi: 18 Ağustos 2015 Salı 11:13
DEMİRTAŞ: BAŞBAKAN GÖREVİ İADE ETSİN

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çağrıda bulunarak "Görevi derhal iade etmeli." dediCumhurbaşkanı'nın ikinci çıkan partiyi görevlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. "Ülke için hiçbir sorumluktan kaçmayız, kaçmayacağız" diyen Demirtaş, "CHP'ye görevi alırsa bizi de muhakkak ziyaret edecektir, biz de görüşlerimizi iletiriz. Biz AKP'ye bile kapıları kapatmadık, CHP İsterse tabii ki görüşürüz." diyerek CHP'ye de yeşil ışık yaktı. Demirtaş, olası seçim hükümetine destek verip vermeyeceklerine ilişkin olarak ise, "Partimizin MYK toplantısında karar vereceğiz" yanıtını verdi.

BAŞKANLIK İÇİN REFERANDUM ÖNERİSİ

Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Türkiye'nin yönetim sistemi değişti' sözlerini değerlendiren Demirtaş, "Çok net teklifimiz var. Partimizde netleştireceğiz. Meclis'e sunabiliriz. Olası erken seçimde seçmenin önüne referandum pusulası koyabiliriz. Başkanlık sistemini istiyor musunuz diye. Oldu bittilerle sistem değiştirilmez. Halk istiyorsa anayasasını değiştirelim. Kendilerine güveniyorlarsa referandum yapalım. Genel seçimle referandumu birlikte yapalım." şeklinde konuştu.

İşte Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları:

"DAVUTOĞLU'NUN GÖREVİ İADE ETMESİ LAZIM"

"Sayın Davutoğlu'nun görevi iade etmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanının da seçimden ikinci çıkmış partiyi görevlendirmesi beklenir. CHP kabul eder mi, etmez mi kendilerinin bileceği bir iş. Tekrar seçimle bu defa kalıcı bir sonucun ortaya çıkması için hepimizin gayret göstermesi lazım. Bu darbe günleri de elbet atlatılacak, olası bir seçim hükümetinde partimizin görev alıp alamayacağını birazdan değerlendireceğiz, ülke için hiç bir sorumluktan kaçmayız, kaçmayacağız ama tavrımızı belirleyeceğiz.

"GELİNEN DURUM KAYGI VERİCİ"

Ekiplerimiz Varto'da çalışıyorlar. Şimdi gelinen durum çok kaygı verici, Türkiye'de hiç ir sorunun silahla çözümü mümkün değildir. Müzakere ile konuşarak çözülmesi için tavrımızı sürdürüyoruz, çağrılarımızı tekrarlıyoruz.

"BARIŞ ERKEN SEÇİMİ BEKLEMEYECEK KADAR ACİLDİR"

Sayın Cumhurbaşkanının yapması gereken müzakere kanalını açmaktır. Siyasi körlükle olmaz. Müzakereye dönüş olmalıdır, karşılıklı ateşkes sağlanmalıdır, olası bir erken seçimde sonuca tabii ki saygı göstereceğiz ama barış erken seçimi bekleyemeyecek kadar acildir. Bu Kadıköy için de, Çankaya için de geçerlidir sadece Hakkari, Tunceli için değil.

"KİMSE KORKU TAŞIMAMALIDIR"

Türkiye'de hiç kimse geleceğe dair korku taşımamalıdır, bu fırtınalı süreç elbet geçecektir. Bu fırtına geçtikten sonra darmaduman bir ülke kalmasın istiyorsak barış lazımdır.

"İNTERNET YOK, ELEKTRİK YOK"

Şemdinli'de şehir merkezlerinde operasyonların, ağır silahlarla operasyonlar yapıldığı bilgileri geliyor. İlçelerle iletişim yok, internet yok elektrik yok. Bu politikalarla barışı sağlamak mümkün değil. Güvenlikçi politikalarla barışı sağlamak mümkün değil

"GÖREV CHP'YE VERİLİRSE…"

CHP'ye görevi alırsa bizi de muhakkak ziyaret edecektir, biz de görüşlerimizi iletiriz. BizAKP'ye bile kapıları kapatmadık, CHP İsterse tabii ki görüşürüz.

Koalisyon kapılarını biz kapatmadık. CHP ile memnuniyetle görüşürüz. Halkın kendini yönetme hakkını sonuna kadar savunuyoruz. Siyasi tarihimiz boyunca devlet desteği almadık hiç. Biz buna alışkınız ama diğerleri ne yapacak bilmiyorum tabii. Gizli kasalarını açarlar artık.

HDP'NİN İKİ DÖNEM SORUNU

Erken seçim veya tekrar seçim kararı alınırsa gerekeni yaparız. Bu parti bizimle var olmadı, bizimle de bitmez. Tüzüğümüzün gerektiği gibi hareket ederiz, bununla ilgili bir sorunumuz yok…

ERDOĞAN'IN "SİSTEM DEĞİŞMİŞTİR" SÖZLERİ

Çok net bir teklifimiz var, toplantında netleştireceğiz. Olası seçimde biz seçmenin önün referandum pusulası koyabiliriz. Tek soruluk bir referandum başkanlık sistemini istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Seçim vereceği partiye ayrı pusulada oy versin. Bakalım halk ne istiyor.

Oldu bittilerle rejim değiştirilmez, halk istiyorsa değiştirelim, kendilerine güveniyorlarsa seçimde referandum yapalım. Hepimiz çıkacak sonuçlara saygı duyacağız."

kaynak: Haberler.com

YORUMLAR
  • yorum2015-08-19 02:01:30yandı döndüsün

    bu adama artık sakın güvenmeyin çünkü son canlı yayın konuşmasın da habertürkte bakın ne diyor ortadoğuda arapların devleti varmış türklerin varmış e niye kürtlerin yokmuş lan bozo git kur devletini emma nenden ille burdan toprak istiyonki nankör kanıpozuklar yazıkki maaş alıp ortalığı savaşa çeviriyorsunuz hain nankörler...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık