Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset DEMİRTAŞ: SİLAH YOLUYLA ÖZERKLİK İLANI YANLIŞ

DEMİRTAŞ: SİLAH YOLUYLA ÖZERKLİK İLANI YANLIŞ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Silah yoluyla özerklik ilanını doğru bulmadığını" söyledi.

Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2015 Pazar 17:55
DEMİRTAŞ: SİLAH YOLUYLA ÖZERKLİK İLANI YANLIŞ

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, özerklik talebinin, baskılara karşı sivil bir isyan olduğunu belirterek, "silah yoluyla özerklik ilanını doğru bulmadığını" söyledi.

Demirtaş, Hollanda'nın Lahey kentinde bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.

BBC Türkçe muhabiri Yusuf Özkan'ın haberine göre, Demirtaş, "Biz sadece Kürtlere özerklik istemiyoruz. Türk seçmene de özerklik vadediyoruz" dedi.

Özerklik sisteminin "Türkiyeli söylemini ve HDP'nin paradigmasını destekleyen" bir politika olduğunu ifade eden Demirtaş, "Anayasal garanti altına alınmadan işleyen bir özerklik sistemine de sıcak bakmadığını" belirtti.

Demirtaş, "silah yoluyla özerklik ilanını da doğru bulmadığını" sözlerine ekledi. BBC'nin haberine göre, HDP lideri, "Tabii ki kentlerde silah kullanılmasını, bazı yerlerde göstericilerin eline silah alarak 'özerklik ilan ettik' demesini doğru bulmuyorum. Bu bir sivil inisiyatiftir. Doğru olan tutum budur. Sivil alanda kalmasında her halükârda fayda görüyorum" diye konuştu.

Demirtaş ayrıca, "Bu şiddet yükselişi aynı düzeyde devam ederse ben sandıkların kurulabileceğini bile düşünmüyorum" ifadesini kullandı.

DURAN KALKAN'A YANIT

Demirtaş, PKK yöneticilerinden Duran Kalkan'ın, "HDP neyi başarmış ki, bize silah bırakma çağrısı yapıyor?" şeklindeki sözlerine ise,
"Hiçbir şey kazanmadıysa; bu çağrıyı yapabilecek kadar halkın desteğini alıp, özgüven kazandı" yanıtını verdi.

Demirtaş, PKK'ya yönelik çağrının "silah bırak" değil, "karşılıklı ateşkes ve masaya dön" çağrısı olduğunu söyledi.(BBC Türkçe)

YORUMLAR
  • yorum2015-08-31 10:02:43xalo mersavi

    hdpkk rabbim seni saz arkadaşlarını yandaşlarını sempatizanlarını helak etsin ülkeyi ne hale getirdiniz doğuda huzur kalmadı sizin yüzünüzden Zerdüşt ermeniler

  • yorum2015-08-30 21:08:18Beydağlı

    Suçsuz ve silahsız olarak,tutuklanan sivil Halkı ve HDP li
    Reisleri niye savunmuyor.Bunlar Eşcinsel,ancak Eşcinsel olunca
    Savunuyorlar.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık