Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel Erdoğan: 3 ay süreyle OHAL ilan edildi

Erdoğan: 3 ay süreyle OHAL ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MGK kararlarına dair açıklama yaptı. Erdoğan, 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2016 Perşembe 01:32
Erdoğan: 3 ay süreyle OHAL ilan edildi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MGK’da olağanüstü hal kararı alındığını açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Anayasanın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini” duyurdu.

 

Erdoğan’ın, OHAL kararına dair yaptığı açıklama şu şekilde:

 

“Bugün önce MGK’yı topladık ardından Bakanlar Kuruluu toplantısını gerçekleştirdik. MGK sonrasında ülkemizde Anayasamızın uyarınca OHAL ilan edilmesi hükümete tavsiye etme kararı aldık. Türkiye’de 3 ay süreyle OHAL ilan edilmesini kararlaştırdık.

 

“Bu uygulama özgürlüklere ve hukuka karşı değildir. Darbe girişimi kimlerin hukuk devletinin yanında olduğunu kimlerin darbecilerin yanında olduğunu gösterdi.

 

“Ülkemizin yaşadığı tehditle mukayese edilemeyecek küçük ölçekteki olaylara karşı bu kararları alan Avrupa’nın bu kararı eleştirme hakkı yoktur.

 

“OHAL oldu diye valiler devreden çıkmayacak. Valilerimizin yetkileri, iradeleri bu süreç içerisinde daha da artacak. Silahlı kuvvetlerimiz valilerimizin emrinde bu süreci sürdürecek. Silahlı Kuvvetler hükümetin emrindedir.

 

“Bu milletin seçtiği Cumhurbaşkanı olarak bizler de Silahlı Kuvvetler içerisindeki bu virüsleri temizleyeceğiz. Kararlı bir şekilde bu da devam edecek. Bunu inşallah temizleyeceğiz ki milletimiz huzur bulsun.”

 

S&P’ye tepki

 

Darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşüren ve notun durağan olan görünümünü “negatif”e indiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’a (S&P) da tepki gösteren Erdoğan, “Türkiye ile senin ne alakan var” dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:

 

“S&P kredi notunu değiştirmiş. Türkiye ile senin ne alakan var. Türkiye senin üyen değil. Şuanda siyasi bir karar açıklıyor kendine göre. Bizimle hiç uğraşma. Kararlı bir şekilde yatırımlarımıza nasıl devam edeceğimizi göreceksin. Sizin gücünün bizim bu yatırımları yapmamamıza yetmez. Bütün bu açıklamalar Türkiye gerçeklerini yansıtmıyor. Farklı bazı adımlar atmaya da yönelirler. Bu süreçte Türkiye, ekonomideki reformalarını kesintisiz sürdürürecektir. Piyasa da likidite sıkıntısı söz konusu değil. Mali disiplinden asla taviz vermeyiz. Bakanlar Kurulu toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum.”

 

(kaynak.imc)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Naksan Holding davası

Naksan Holding davası

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık