Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar Fakıbaba adaylık için taviz veriyor

Fakıbaba adaylık için taviz veriyor

Milliyetçi Hareket Partisi Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Özyavuz UrfaHaber’den Mehmet İnat’a gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özyavuz, Şanlıurfa Belediyesi’ndeki yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili İddiaları değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2013 Cuma 15:26
Fakıbaba adaylık için taviz veriyor

Özyavuz ; Bildiğiniz gibi Şanlıurfa büyükşehir belediyesi olduktan sonra daha önce bağımsız aday olup kazanan yine eski Akp’li belediye başkanı sayın Ahmet eşref Fakıbaba’nın tekrar partiye geçme sürecinde partiyle sürekli  geçti geçecek süreci başlamıştı. O süreç içerisinde yaklaşık olarak dört buçuk yıldır belediyeyi idare eden zihniyetin geçmişte Akp’lilerin bazı taleplerini yerine getirmediği ve bu konuda sıkıntıların yaşandığı herkes biliyor. Tüm Şanlıurfa, tabi o geçiş sürecinde artık o ne tür pazarlıklar yapılmışsa, herhalde bu pazarlıkların içerisinde de şehir merkezinde imar planı içerisinde daha önce inşaat yoğunluğu olmayan yani örneğin 0.50 yoğunlukta olan bazı arsalarında kat emsalinin yükseltilmesi ve inşaat yoğunluğunun artırılması ile ilgili herhalde bazı pazarlıklarda yapıldı. Ve bir bir meclise taşınmaya başlandı. Geçmişte belediye başkanının bizzati kendisinin de önünde durduğu ve ben kimseye fakir fukaranın garibin hakkını yedirmem dediği vaziyetleri de yeniden meclise taşıyıp ak parti meclis grubunun da kararıyla çok büyük rantlar sağladığını biliyoruz. Ve bu basına ve kamuoyuna da yansıyor. En son meclis toplantılarında biz 2, 3 tane sayın belediye meclis üyesinin, özellikle ak parti grubunda yer almış bu belediye meclis üyelerinin ihtilafının olduğunu, hissettik parti olarak takibe aldık. En son 3 gün önce bildiğiniz gibi yine bir sayın milletvekilinin daha önce vasıfsız olarak çok böyle cüzi paralarla maliyeden hazineden aldığı bir arsanın yani satışında esnafı olmayan bir arazinin alındıktan sonra değerinin belediye meclisince imar şeklinin değiştirilmesiyle çok büyük bir rantın elde edildiğini belediye meclisi üyelerinin kendi aralarında karar alırken tartışmalarından izledik. Tabi bu konuyu incelemeye aldık herhalde belediye meclisindeki bu üye arkadaşlarımız özellikle Hilmi kadayıfçı ve Mehmet Cafer isimlerini de vermek istiyorum. Bunlar Şanlıurfa barosunu da ziyaret ettiler. Ve barodan da hukuki işlemleri başlatmak üzere yardım talebinde bulundular. Bizde bu ilde siyaset yapan ve mecliste bulunan  bir parti olarak tabi ki bu Şanlıurfa’nın önemli meselelerinden duyarsız kalamazdık. Bunları da takibe aldık. Ve gerçekten olayı incelediğimizde rakamları ile biz beraber sayın belediye başkanına bazı sorular sorduk. Ve kamuoyuna hem basına hem kamuoyuna aydınlatıcı bilgiler vermesini istedik. Kısaca, kendisine yazılmış soruları burada sizlere açıklamak istiyorum. Biz şimdi şöyle bir eleştiri getirdik.
Şanlıurfa belediyesinde ustalık dönemi ve altına yazmışız Şanlıurfa belediyemizin 2. Dönemi olan bu dönemde daha tecrübeli olması hesabı ile daha ciddi yatırımlarla ve hizmetlerle gündeme gelmesi beklenirken maalesef Şanlıurfa kamuoyunda ve halk arasında farklı konularla gündeme gelmeye başladı. Şanlıurfa belediyesi, son birkaç yıl içerisinde kamuoyunu meşgul eden ve Şanlıurfa hakkında ciddi olarak rahatsız eden konular belediyedeki yetkililer tarafından net olarak cevaplandırılmamış ve soru işaretleri devam etmektedir. Bunlardan bir kaçını sıralamak istiyorum.
Dağ eteği mevkiinde imara açılmış olan alanın düzenleme ve ortaklık payı karşılığında belediyeye terk edilmesi gereken iki yüz bin metre kare alanın akıbeti ne oldu. Bunu belediye başkanına soruyoruz. Yani iki yüz bin metre kare imar planı düzenlemesinden bildiğiniz gibi %45’e tekabül eden ve ortak kullanım alanı olarak kamuya terk edilmesi gerekenleri ne yaptılar kime peşkeş çektiler. Eğer yapmamışlar ise kendilerinin bir projesi varsa bunu açıklasınlar, bu birinci sorumuz.
Yine dağ eteği mevkiinde, vatandaşa ait 352 nolu parsel 444.000 metre kare %50’si belediyeye terk karşılığı 1000/1’lik planı yapılacağı söylenmiştir 38,56 terk karşılığında yani 38,000 metre kare karşılığında  1000/1 miktarı plana dair edilmiştir. Aradaki %12 lik fark ne olmuştur. Bunun ile ilgili gerçekten bizimde zikretmek istemediğimiz bazı endişelerimiz var. Ama Şanlıurfa’da yaşayan vatandaşlar olarak da bunu bilmek hakkımız bizim. Yine sayın başkana sorduk özellikle kamuoyunun ve bütün Türkiye’nin basınında yer aldığı yani halkın bilgilendirildiği Esentepe mevkiinde mülkiyetin maliye hazinesine ait arsalarda eğitim ve sosyal tesis yapılmak üzere vatandaşa kiralanmasının ardından 0,50 olan emsalinin yani inşaat yoğunluğundan dolayı  5 kat arttırılarak  2,50 ye yükseltilmesi ve bu artışla birlikte aradaki değer farkının aşırı şekilde yükseltilerek maliyenin de mağdur edilmesi ve bunlara ek olarak birkaç gündür basında yani ipin koptuğu yer diyelim ve sözün bittiği yer diyelim Urfa kamuoyunu meşgul eden  AK Parti milletvekiline ait bir arsa usulsüz bir şekilde emsal değerlerinin yükseltilmesi halk arasında ciddi rahatsızlıklara neden olmuştur. Bu iddialara Şanlıurfa halkı adına biz sayın belediye başkanına soruyoruz ve MHP olarak hem basına kamuoyuna ve bütün halka bunun açıklanması talebinde bulunduk. İnşallah sayın belediye başkanı bizim sesimizi duyar ve bu tür iddialarla ilgili doğru bilgileri aktarır. Çünkü kendisi hem meclisin başkanı hem de o grubun ne şekilde kararlar aldığını biliyor. Kararları netice de kendisi imzalıyor. Şimdi siyasi rant beklemek uğruna, özellikle söylüyorum aday adaylığı süreci başladığı için siyasi rant bekleme uğruna eğer sayın belediye başkanı 6 – 7 yıldır Şanlıurfa’ da ben dürüstüm ben yemem, yedirmem yedirtmem diyen yine beni tek başına mı sandınız? Gibi sloganlarla ortaya çıkan bir belediye başkanı eğer hakikatten böyle halkın gerçekten kamu ortaklık paylarını yine ortak kullanım alanlarını bu şekilde birilerine rant olarak peşkeş çekiyorsa o zaman biz o belediye başkanın söylemlerinin tamamını geçersiz olduğunu bu güne kadar da kendisin de mağduriyet edebiyatı yaparak oy avcılığı uğruna bu güne geldiğini göreceğiz.
Yeniden adaylığı için taviz  veriyor !!
Şuan da Ak parti grubunun Ak Parti grup başkanın bir açıklaması var; Biz bu konularla ilgili grup kararı aldık,ben bunu TV den dinledim ve bütün halk dinledi. Şimdi biz bununla ilgili grup kararı aldık demek o kararın verilmeyeceği anlamına geliyor,demek ki bu talimatlarla iş yapılıyor demektir.
Yani bu talimatlarının ve grup kararların alınmasında kimin yetkisi var bu işin içinde Belediye Başkanı mı var,milletvekili mi var ,arkasında sayın Bakan mı var, yani burada herkes zan ve itham altındadır.
Bu iş Başbakana kadar gidiyor eğer diğer illerdeki belediyelerin yaptığı uygulamalar buradaki gibiyse yani sayın Bakanın talimatıyla yapılmışsa bunun Şanlıurfa halkına kamuoyuna açıklanması lazım aksi taktirde belediye başkanı kendisi zan altındadır. Şimdi bunun iki tane örneği var Elazığ’ da var bir de İstanbul Esenyurt’ ta  var.  Ve orada hukuki olarak da işlemler başlatıldı. Şimdi Urfa’da da Mehmet CAFER ile Hilmi KADAYIFÇI arkadaşımız  meclis üyelerimiz Şanlıurfa’ lıların hakkını savunmak için  Barodan  Hukuk yardımı istediler. Ve dava açıyorlar. Bizde MHP olarak bu usulsüzlüklerin arkasında ve takipçisi olacağımızı buradan bildirmek istiyoruz.
Topçu Meydanında da durum aynı !
Yine topçu meydanın düzenlenmesi ile ilgili ve bildiğiniz gibi ihale edilmişti daha önce bir sayın vekilin yakını almıştı. Daha sonra vazgeçti. Ve onunda teminatının yandığını kamuoyuna açıkladılar.
Daha sonra tekrar ihale edildi ihale edildikten sonra şartnameye tekrar ihaleyi alan yeni müteahhidin şartnameye uymadığı ve oranında tekrar belediye tarafından mühürlendiğini haberini aldık o konuyla ilgili de  müteahhit ile ilk yapılan şartnamede neler talep edildi. Neden bunlar yapılmadı. Belediye başkanının basın bürosu aracılığı ile halka açıklaması lazım. Nasıl ki sayın Fakıbaba ilk göreve geldiğinde hatırlarsanız her ayın sonunda belediyeni gelir ve gideri ile ilgili basın açıklaması yapıp şeffaf belediyecilik anlayışı ile ortaya çıkmış ise 3, 5 ay yeniden o günleri hatırlayıp bu gibi ihalelerde kendisin de zan altında bırakacak ihaleler de halka açıklama yapması lazım. Ve halkında haber alma özgürlüğünü kısıtlamaması lazım. Yine 11 nisan stadyumun yeriyle ilgili biliyorsunuz halen 12. Defa meclis kararı alınmış ama halen bir proje ortaya konulmamış. Ne olacak orada kat yoğunluğu ile ilgili anlaşma sağlandı mı.  Bizimde endişemiz orada da ak parti grubunun bir grup kararı alıp yine oradaki araziyi başka birilerine peşkeş çekmesidir. İnşallah bu tür yolsuzluklarla ilgili açıklamalar gelir ve halkın vicdanı da rahat eder. Biz Urfa Halkı adına bu iddiaların sonuna kadar açıklığa kavuşması için hukuki sürecin başlatılmasını istiyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık