Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar Günay Aslan İle Röportaj / Kandil İzlenimleri

Günay Aslan İle Röportaj / Kandil İzlenimleri

Bölgesel siyasetin merkezi olan Kandil 'e Hasan Cemal,Ceyda Karan gibi birçok gazeteciler, Kandil-Ankara -İmralı üçgeninde yaşananları ve izlenimleri paylaştılar. Bu izlenimleri paylaşan gazeteci Günay Aslan ile Urfa Haber'den Bermal Melik sizler için görüştü

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2013 Perşembe 17:02
Günay Aslan İle Röportaj / Kandil İzlenimleri

Günay Aslan Kimdir?

Günay Aslan 1960 yılında, Van'da doğdu. Gazeteci, yazar ve şair Cumhuriyet, Hürriyet, Gündem ve Özgür Politika gazetelerinde görev yaptı. Sokak Dergisi Doğu ve Güneydoğu Anadolu temsilciliğini yaptı. Aynı yıl Halk Gerçeği ve Yeni Halk Gerçeği dergilerinde yayın koordinatörü olarak görev yaptı.

1991 yılında haftalık Yeni Ülke gazetesinin yayın yönetmeni oldu. 1991 sonundan 1993 Ekim ayına kadar serbest gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde özellikle Avrupa’daki görsel ve yazılı basına Kürt sorununa ilişkin gelişmeleri aktardı.

33 Kurşun/ Yas Tutan Tarih adlı kitabından ötürü 1993 yılında tutuklandı. İki yıl tutuklu kaldıktan sonra, 1995 yılında serbest bırakıldı. Aynı yıl, hakkında daha önce açılmış olan davaların ağır hapis cezalarıyla sonuçlanması nedeniyle yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. 1995 Eylül ayından 1999 Ocak ayına kadar MED TV’de haber müdürü, moderatör ve program yapımcısı olarak çalıştı. Aynı yıl aktif gazeteciliğe son verip yazı çalışmalarına ağırlık verdi. Günay Aslan 30 yıldır yazıyor. Yüzlerle ifade edilen makaleleleri ve yayınlanmış 12 kitabı bulunuyor. Halen Politik mülteci olarak Köln'de sürgünde yaşıyor.
Bu gün itibarıyle Stérk TV’de her Cumartesi ekrana gelen Sterkpress programını yapıyor. Yeni Özgür Politika ve Özgür Gündem’e yazıyor.
GÜNAY ASLAN İLE RÖPORTAJ

Bölgesel siyasetin merkezi olan Kandil 'e Hasan Cemal,Ceyda Karan gibi birçok gazeteciler, Kandil-Ankara -İmralı üçgeninde yaşananları ve izlenimleri paylaştılar.

Günay Aslan da yakın zamanda, Kandil’e giderek çeşitli çevre ve siyasal aktörlerle görüştü. Ortadoğu coğrafyasında ,siyasi atmosferi izledi, gözlemledi. Gördüklerini gazetecilik deneyimlerine dayanarak anlatmasını istediğim bazı sorularım oldu kendisine .Deneyimli bir gazeteci olan Günay Aslan yönelttiğim soruları içtenlikle yanıtladı,gördüklerini ve izlenimlerini urfahaber okuyucularıyla paylaştı.

"ANDİL ÇOK HAREKETLİ ;KARINCA YUVASI GİBİ KAYNIYOR. HER VADİSİNDE HUMMALI BİR ÇALIŞMA YAŞANIYOR.  "

BERMAL MELİK-Bölgesel siyasetin merkezi olan Kandil nasıl bir yer,orda neler yaşadınız,neler gözlemlediniz,ordaki barış sürecine ve PKK 'lilerin günlük yaşantısına dair izlenimlerinizi anlatırmısınız.?

GÜNAY ASLAN-Kürdistan’da ve Ortadoğu’da yaşanan siyasal gelişmeler Kandil’in merkezinde olduğu PKK denetimindeki Medya Savunma Alanları’nı bölgesel siyasetin merkezi haline getirmiş bulunuyor. Kandil çok hareketli; karınca yuvası gibi kaynıyor. Her vadisinde hummalı bir çalışma yaşanıyor. Kiminde toplantılar yapılıyor, kiminde eğitimler veriliyor, kiminde heyetler ağırlanıyor. Bölgeden ve dünyanın her yerinden insanlar buraya geliyor. Başka hiçbir yerde karşılaşamayacağınız insanları burada görmek mümkün oluyor.Hem Ortadoğu’daki gelişmeler hem de PKK’nin içine girdiği ‘paradigmasal değişimin’ bir sonucu olsa gerek Kandil ilgiyle izleniyor. Buradaki hummalı çaba ve yoğun trafik Kandil’in Ortadoğu siyasetindeki yerini gösteriyor.Ortadoğu’da yeni dengeler Kürdistan üzerinden kuruluyor. Bölgesel değişim de Kürtler önemli bir yer tutuyor. Deyim yerindeyse kilit Kürtlerin eline geçmiş bulunuyor.Bu da Kürdistan’ ın dört parçasında ve diyasporada örgütlü olan PKK’ye ve izlediği siyasete özel bir önem kazandırıyor... Örgütlülük PKK’nin temel stratejisi olduğu için Kandil’de gündelik hayat bunun üzerinde yürüyor. Binlerce insanın yaşadığı Kandil’de bu yüzden en ufak bir kargaşa dahi yaşanmıyor. Herkesin görevi ve yapacakları önceden planlanmış bulunuyor. Herkes örgütlülüğün ilkeleri neyi gerektiriyorsa onu yapıyor

BERMAL MELİK-Murat Karayılan ile görüştünüz,çekilme nasıl yürüyor,kaç kişi çekiliyor,Kandil 'de barış ne kadar isteniyor.? Barış dili nasıl kullanılıyor Kandil 'de.?

"PKK SAVAŞIN SONA ERMESİ,SORUNUN SİYASİ ZEMİNE ÇEKİLMESİ KONUSUNDA KARARLI GÖRÜNÜYOR."

GÜNAY ASLAN-Çekilme sürüyor. Kaç gerilla şu ana kadar çekildi bilmiyorum ama süreç devam ediyor. Burada bir sorun görünmüyor. Ayrıca PKK savaşın sona ermesi, sorunun siyasi zemine çekilmesi konusunda kararlı görünüyor. Bunu taktik değil, stratejik bir hedef olarak benimsemiş görünüyor. Barışı evet istiyor ve bunun dilini de egemen kılmaya çalışıyor.
BERMAL MELİK-Kürt özgürlük hareketinin "merkez üssü" Kandil'de neler oluyor.? Bu sürece güvenleri nasıl,endişe var mı?

GÜNAY ASLAN-Evet kaygılar var ama PKK herşeyden önce kendine güveniyor. Bu süreci kendi inisiyatifinde ve siyasal mücadele perspektifiyle sürdürmeye çalışıyor. Kaygılar, endişeler, güvensizlik var ama, buna karşı önlemler de alınıyor.
"AKP HÜKÜMETİ HALA KENDİ ÇÖZÜM PROJESİNİ AÇIKLAMIŞ DEĞİL"

BERMAL MELİK-PKK sınır dışına çekiliyor.Karşılığında Hükümet PKK' ye ne öneriyor.?

GÜNAY ASLAN-"Bu savaş neyin karşılığında bitti?" sorusunun yanıtı olarak anadil eğitiminden özerkliğe, PKK lideri Öcalan’ın özgürlüğünden bölgesel çözüme çok şey öne çıkıyor. Karayılan PKK’nin çözüm modelinin ‘kendini yönetme hakkı’ olduğunu söylüyor. Ancak yine de onun deyimiyle, ‘çok kapsamlı, çok bileşenli ve kördüğüm halini almış bu sorunda kesin bir şey söylemek zor’ oluyor. PKK’nin bu nedenle bazı stratejik opsiyonlarını açık tuttuğu anlaşılıyor. Zaman ne getirir bilinmez ama, Öcalan’ın özgürlüğü ile anadilde eğitim hakkının içinde olduğu, ‘kendini yönetme hakkı’ gelinen aşamada PKK’nin olmazsa olmazlarını oluşturuyor. Sürecin bununla alakası olduğu da anlaşılıyor. Hükümetin ne önerdiği ise bilinmiyor. AKP Hükümeti hala kendi çözüm projesini açıklamış değil.

BERMAL MELİK-Newroz'da bir dönüm noktası yaşandı,kürtlere statü verilmesinin altı çizildi.Öcalan İmralı tutanaklarında "Kürt meselesi Anayasa meselesidir" diye açıkca söylüyor.Bu anlamda yeni Anayasada Kürtlere statü nereye oturtulacak?

GÜNAY ASLAN-Statü olmadan çözüm olmayacağı anlaşılıyor. Tabii Türkiye’de yeni anayasa yapmak kolay görünmüyor. Anayasa komisyonu sonuçsuz kaldı. Yeni anayasanın seçimlerin sonuna ertelenmesi ihtimali var. Anayasal çözüm evet zorunludur. Yeni anayasada Kürtlerin bir yeri olmalıdır, olacaktır. Çözümün bir anlamının olabilmesi için bu mecburidir.

"YENİ ANAYASADA KÜRTLERİN BİR YERİ OLMALIDIR,OLACAKTIR "

BERMAL MELİK-Türkiye'de idari yapı değişmeden ,ademi merkeziyetçiliği getirmeden, yeni Anayasa yapılmadan Kürt sorunu çözülebilir mi?

GÜNAY ASLAN-Türkiye’nin temel problemi ‘ulus devlet‘ modeli ve bu temelde şekillenmiş idari sistemidir. Bunun değişmesi gerekmektedir. Eyalet sistemi,özerk bölgeler hatta federasyon tartışılmalıdır. Yerinde yönetimin, katılımcı demokrasinin bir gereğidir ve toplumsal gelişmeye hizmet etmektedir. Yeni anayasada özyönetim sorununun çözülmesi gerekmektedir. Kalıcı bir çözümün yolu buradan geçmektedir.

BERMAL MELİK-Kürt meselesinin çözümünde başkanlık sisteminin pazarlık unsur yapılması üzerine bir senaryo konuşuluyor."Türk usulü başkanlık "diye başkanlık diye deyimle karşılaştık.Nedir bu Türk usulü başkanlık ?
"DEMOKRATİK MEKANİZMALAR YARATILMADAN GİDİLECEK BİR "BAŞKANLIK SİSTEMİ YENİ BİR BONAPART YARATACAKTIR.TÜRKİYE'NİN DE BUNA İHTİYACI OLMADIĞI AÇIKTIR"
GÜNAY ASLAN-PKK Kürt meselesinin çözümüyle başkanlık sistemi tartışmalarının iç içe geçirilmesinden rahatsız. Sayın Karayılan bunu kendisiyle yaptığım röportajda çok net bir biçimde ifade etti. Başkanlık sisteminin tartışılmasına karşı değiller ama bunun Kürt sorunuyla aynı kefeye konulmasını da istemiyorlar.‘Türk usülü başkanlıktan‘ ne kastediliyor tam olarak anlamış değilim ama demokratik mekanizmalar yaratılmadan gidilecek bir başkanlık sistemi yeni bir bonapart yaratacaktır.Türkiye’nin de buna ihtiyacı olmadığı açıktır.

BERMAL MELİK-AK Partinin önerdiği başkanlık sistemi nasıl bir sistem olacak? Başkanlık sistemi barış sürecinde demokrasiye katkısı nasıl olur? Demokrasiz bir barış olur mu?

"TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE SAYGILI BİR SİSTEME İHTİYAÇ VAR. "

GÜNAY ASLAN-AKP henüz net bir şey önermiş değil. Dolayısıyla önce öneriyi görmek gerekiyor.Barış süreciyle bunu karıştırmamak gerekiyor. Türkiye’de yeni sistemin inşa edilmesi gerekiyor. Bu bağlamda tartışabiliriz ancak,halklarımız demokratik bir sistem talep ediyor. Temel hak ve özgürlüklere saygılı bir sisteme ihtiyaç var. Bu kurulsun da ister parlamenter sistem olsun isterse başkanlık sistemi, biçim fark etmiyor.

BERMAL MELİK-Dağdan indikten sonra PKK 'lilerin akibetleri ne olacak?

GÜNAY ASLAN-Karayılan silah bırakma meselesinin çözüm sürecinin son aşaması olduğunu söylüyor. Türk devletiyle savaş sona erse de,bölgede gerillaya olan ihtiyacın devam edeceğini belirtiyor. Silahlı güçlerin tasfiyesi bir yana güçlendirilmesinden yana görünüyor. Kürtlerin orduları olmadan Ortadoğu’da özgür olamayacaklarını düşünüyor. Dolayısıyla bu aşamada bunları konuşmak için erken.
BERMAL MELİK-Kirli savaşta çocuğunu kaybeden kürt ve türk ailelerinin birbirlerine düşmanca bakışlarını(kan davası gibi) bertaraf edecek ne gibi sosyal projeler olmalı? Toplumsal hafızayı nasıl sileceğiz.?
" TOPLUMSAL HAFIZAYI SİLMEYE GEREK YOK. HAFIZANIN KÖTÜ İZLERİNİ, GELECEĞİN İYİ GÜNLERİNE ADEPTE EDEBİLİRİZ."

GÜNAY ASLAN-Evet kirli savaşta halklarımız ağır bedeller ödedi. Özellikle Kürtler çok bedel ödedi.Araya kan girdi evet ama, bu kalıcı ve adil bir barış projesiyle çözülebilir. Bunun için herkese ve her kesime sorumluluk düşüyor. Ayrıca toplumsal hafızayı silmeye gerek yok. Hafızanın kötü izlerini geleceğin iyi günlerine adepte edebiliriz. Yani şerden hayır çıkarabiliriz…
BERMAL MELİK-Bölgesel gelişmeler barış sürecini nasıl etkiliyor? Ortadoğu'da gelişen dengeler ışığında Kürtleri neler bekliyor.

GÜNAY ASLAN-Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler Kürtleri derinden etkiliyor.Statükonun yıkıldığı bölgede yeni kurulacak dengeler içinde Kürtlerin de bir yeri olacağı anlaşılıyor. Küresel güçlerin Kürtlerin ve Kürdistan’ın geleceği konusundaki tasarımlarının net olmadığı da gözleniyor. Çoğu opsiyonlarını açık tutuyor. Çoğu gelişmelere göre pozisyon alacak gibi görünüyor. Kürdistan ve Kürtler stratejik bir önem arz ediyor . Kürt siyasi güçleri de bunun farkında görünüyor.

BERMAL MELİK-Son sorum gezi parkıyla ilgili, nedir bu günlerdir yaşananlar? Olay iki ağaç meselesi midir,bunun siyasi ve sosyolojik boyutu nedir? Bu yaşananların barış sürecine etkisi ne olur?

GÜNAY ASLAN-Gezi parkında haklı bir talep var ama bunun üzerine bina edilmek istenen kimi hesaplar da var. Özellikle çözüm karşıtı çevreler süreci sabote etmek için bu haklı tepkiyi kullanmaya çalışıyorlar. Bu açıdan dikkatli olmak gerekiyor. Hükümete ve oradaki güçlere sağduylu olmaları için çağrılar yapılmalıdır. Hükümet ve muhalafet demokratik ve özgürlükçü bir çözüm etrafında birleşmelidir.Kriz derinleşirse çözüm sürecine etkisi maalesef negatif olur. Kürt halkı bunu istemiyor…

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık