Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset GÜVEN, ELEKTRİK SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

GÜVEN, ELEKTRİK SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

HDP Şanlıurfa Milletvekili Leyla Güven elektrik kesintilerini ve sorunlarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ'a sordu

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2015 Perşembe 16:12
GÜVEN, ELEKTRİK SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük’ün 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                          Leyla GÜVEN

                                                                                                          Şanlıurfa Milletvekili

7 Haziran 2015 seçimlerinde partimiz HDP’nin seçim barajını aşmasıyla birlikte tek parti iktidarını kaybeden AKP, kendi siyasi çıkarlarını ön planda tutan politikalarını topyekun bir savaş konseptiyle kaos yaratarak kamufle etmekte ve partimiz HDP’yi her türlü olumsuzluğun müsebbibi olarak hedef tahtasına oturtup her türlü saldırıya açık hale getirmektedir.

Partimizi karalama politikalarına son zamanlarda şahsınızın açıklamaları da eklenince ülkedeki elektrik kesintilerinin sebebi de partimiz HDP olmuştur.

Son günlerde, yaşanan saldırılara ilişkin şahsınızın partimiz HDP’yi hedef gösteren açıklamaları olmuş, partimiz seçmeniyle ilgili “..3 gün elektriksiz kaldığında bunu doğru değerlendireceğine inanıyorum. ” şeklindeki ifadeleriniz basında geniş yer bulmuştur.

Savaş ortamının oluşmaması adına partimizin,  her türlü hedef gösterici nefret ve savaş diline karşılık barıştan yana söylem, tutum ve çabalarını, “pişkinlik” olarak nitelendirmeniz ayrıca vahimdir.

Ateşkesin devam ettiği, hiçbir çatışma ortamının yaşanmadığı, 7 Haziran Seçimi sonrasındaki 18 Haziran – 17 Temmuz tarih aralığına denk gelen 2015 yılı Ramazan ayı boyunca Şanlıurfa’da elektrik kesintileri yaşanmıştır. Vatandaşa giden bu hizmetin aksadığına dair partimiz HDP tarafından 1 Temmuz 2015 tarihinde meclise şahsınızın cevaplaması üzerine soru önergesi sunulmuş akabinde şahsımın Sn. Osman Baydemir ile birlikte 9 Temmuz 2015 tarihinde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili halkın yaşadığı mağduriyeti gidermek amaçlı sizinle yaklaşık bir saatlik bir görüşmemiz olmuştur. Hiç olmazsa Ramazan ayı boyunca halkın mağdur edilmemesine yönelik talebimize olumlu karşılık alamadık. Aksine, halkın mağduriyetinin giderilebilmesi için Meclis dışında bir adres göstermenize mukabil legal siyasi bir partinin milletvekilleri olarak çözümü TBMM’de aradığımızı ilettik.

Seçimlerin hemen akabinde Şanlıurfa’da yaşanan elektrik kesintileri, şahsınızın “HDP'ye verilen emanet oyların önemli bir kesiminin ortadan kalkacağına inanıyorum. Hele hele 3 gün elektriksiz kaldığında bunu doğru değerlendireceğine inanıyorum.” sözlerinizdeki amacın ispatıdır. Sözler çarpıtılmamış, “Büyük Resme”bakıldığında kendini yorumsuz açığa vurmuştur.

Başlıca görevimiz ülkemizin huzuru ve geleceğini güvence altına almakken, insanların yaşamları pahasına kendi oy oranının derdine düşüp bu minvalde savaş politikaları üretip nefret ve karalama söylemini bir tarafa bırakmak hem insani hem de siyasi sorumluluğun bir gereğidir.

 

Bu bağlamda;

1)     Şanlıurfa’da elektrik kesintilerinin yaşandığı Ramazan ayı ve öncesi dönemde, Şanlıurfa’nın elektriğinin sağlandığı trafo merkezi, iletim hatlarına vs herhangi bir saldırı olmuş mudur?

2)     Son zamanlarda, savaş politikalarınızın sonucu olarak meydana gelen saldırıların ardından sıkça halkın mağduriyetinden söz edip suçu partimiz HDP’ye atarken, hiçbir saldırının yaşanmadığı, Ramazan ayı boyunca Şanlıurfa’da yapılan elektrik kesintileriyle halkın mağdur edilmesinin sebepleri nelerdir?

3)     Basında sıkça belirttiğiniz gibi “Türkiye'de elektrik üretimi, tüketiminden daha fazladır. Her ne kadar sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyretse de talepleri karşılama noktasında bir sıkıntımız bulunmamaktadır.” söylemlerinize karşılık Ramazan ayı boyunca Şanlıurfa’da halkın mağduriyetinin giderilmesine yönelik taleplerimize olumlu cevap vermeyişinizin sebepleri nelerdir?

4)     Ekonomisi tarıma dayalı Şanlıurfa’da sulama mevsiminde yapılan bu kesintilerin sebep olduğu tarımsal ve ekonomik zararın karşılanmasına yönelik ne tür tedbirleriniz olacaktır? Yaşanan tarımsal ve ekonomik zararların sebepleri hususunda Şanlıurfa halkına bir açıklama yapacak mısınız?

5)     Şanlıurfa’da yaşanan elektrik kesintilerinin sebeplerini belirlemek ve halkın mağduriyetini gidermek amaçlı bu sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik yapıcı çözümler sunmak için geniş kapsamlı bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz?

6)     Ülkemizin bir ilinde enerji durumuna dair yaşanan sorunlar ve bu sorunlardan kaynaklı mağduriyetler ülkenin Enerji Bakanlığı düzeyinde neden çözülemiyor? Bu sorunun çözümü için Meclis dışı adresler göstermenizin sebepleri nelerdir?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık