Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset HDP’lı Aslan: O Yasayı Konuştu

HDP’lı Aslan: O Yasayı Konuştu

Haber Merkezi Şanlıurfa (Rıha)

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2016 Cuma 23:28
HDP’lı Aslan: O Yasayı Konuştu

HDP Batman milletvekili Mehmet Ali Aslan'ın Temmuz Bayramı ve yandaş sermayeyi daha da zenginleştirip halkı fakirleştiren torba yasası konuşma metni 

 

Batman milletvekili Mehmet Ali Aslan'ın Temmuz Bayramı ve yandaş sermayeyi daha da zenginleştirip halkı fakirleştiren torba yasası konuşma metni ektedir.

 

TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

 

Dönem: 26 Yasama Yılı: 1 Tarih: 14.7.2016 Birleşim: 113 Ham Tutanak Sayfası:336-339

Konuşmacı: MEHMET ALİ ASLAN Seçim Çevresi: BATMAN

Tutanak Metni:

 

MEHMET ALİ ASLAN (Batman) - Sayın Başkan, Sayın Divan ve Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

   

Bugün 14 Temmuz, Arap Alevi insanlarımızın Evvel Temmuz ya da "..."(x) diye kutladıkları bayram havasında geçen bir festivaldi. Bu 14 Temmuz bayramının anlamı, temmuz ayındaki bereketi bolluğu ve hasadı temsil eder. Bayramdan ziyade de bir şenlik, bir eğlence ve piknik havasında kutlanır. Daha çok Adana, Antakya, Mersin'deki Arap Aleviler bunu kutlar. Arap Alevilere de buradan "..."(x) diyoruz yani bu festivali, bu bayramıkutluyoruz.

   

Bu bayram, havarilerden bu yana kutlanan bir bayramdır. Bir hafta öncesinden kutlamalarına başlanır ve 14 Temmuz final günü olur. Ama her ne hikmetse bize Antakya, Adana ve Mersin'deki Arap Alevilerin ulaştırdığı bilgiye göre, sırf bu kutlanmasın diye, katılım az olsun diye hep "IŞİD, DAEŞ canlı bomba ihbarı yapıldı." şeklinde, böyle gerçekle ilgisi olmayan bilgiler yayılır, yayıldı katılım olmasın diye ama Antakya ve özellikle de Samandağı halkı büyük bir katılım göstermiştir panellere, konferanslara ve gecelere. Bu, bizde de oluyor. Genelde HDP mitinglerinde de bir bakarsınız ki bir yıl boyunca ihbar olmaz ama miting yapacağımız zaman bir de duymuşsunuz ki IŞİD canlı bomba ihbarı peş peşe Emniyete gelir, her ne hikmetse de iktidar partisinde de öyle bir ihbarolmaz.

    Biraz konuya da tabii değinelim. Yapılan düzenleme anladığımız kadarıyla, zengin ile fakir arasındaki uçurumu gittikçe derinleştirmektedir ve bu torba yasa toplumda on binde 2 karşılığı olan insanlar için, sermaye için çıkarılmaktadır. Örneğin değerli taşlardan, işlenmemiş taşlardan bırakın ÖTV'yi, KDV bile alınmamaktadır ama bütün toplumun faydalandığı süt gibi, sağlık gibi ve diğer temel ihtiyaçlar gibi ürünlerden yüzde 8 KDV alınabilmektedir. Yine, engellilerden otomobil alımı sırasında ÖTV alınmamakta ama maalesef, KDV alınmaktadır yani engellilerden bile kâr etme mantığı hâlâ sürdürülmektedir. Ve yine -aslında bu yasaların en başta engelliler için çıkarılması gerekiyordu, Sayın Bakan herhâlde dinliyor- engelli, Türkiye'den bir araç aldığı zaman beş yıla kadar satamıyor, yurt dışından aldığı zaman on yıla kadar satamıyor ve yurt dışından alacağı otomobilin de üç yaşından büyük olmaması gerekiyor. Oysaki zaten birçok engellinin bunu alım gücü yoktur. Beş yıla kadar satamıyor yani bir ÖTV indirimi yapıyorsunuz diye engellinin beş yıllık talebine, isteğine, zevkine de ipotek koymuş oluyorsunuz; bu da doğru değildir. Yine, çok büyük, devasa iş adamlarına yapılan vergi affı maalesef, engellilere yapılmamaktadır. Örneğin Cerattepe doğasının yıkıcısı holdingin eski parayla 424 trilyonluk vergi borcu siliniyor ama engellilerin, öğrencilerin, memurların, emekçilerin, yoksulların elektrik borcu, su borcu ve öğrencilerin de katkı kredi borçları silinmiyor. Niye bir kişi için özel yasa çıkarılıyor, trilyonları siliniyor, niye bütün toplumu ilgilendiren fakirlerin vergi borçları silinmiyor? Şu anda, Türkiye'de memurlar, engelliler, emekçiler, hepsi gurbet hayatı yaşamaktadır. Niye gurbet hayatı diyorum? Çünkü Hazreti Ali (RA) buyurmuş ki: "Zenginlik gurbette bir vatan, fakirlik ise vatandabirgurbethâlidir."

  

 Teşekkürler.Sağolun.(HDPsıralarındanalkışlar)

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık