Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar Hilvan’da Değişimin Yüzü

Hilvan’da Değişimin Yüzü

Şanlıurfa’nın tarih olarak Cumhuriyetle yaşıt olan ama gelişmişlik bakımından büyük bir köy görünümünde olan Hilvan ilçesinde 2009 yılından beri belediye başkanı seçilen Aslan Ali Bayık ile başlayan yenilenme çabaları meyve vermeye başladı.

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2013 Perşembe 10:05
Hilvan’da Değişimin Yüzü

Hilvan Belediye Başkanı  Aslan Ali Bayık  UrfaHaberNet’e  Hilvan’nın Değişen Yüzünü Anlattı

 

29 Mart 2009’dan bu yana yapılan çalışmaların kısa bir geçmişini anlatan Bayık, Hilvan tarihinde görülmemiş bir hizmetin olduğunu ancak bu başarı sırrının sadece şahsında olmadığını, yol arkadaşlarının ve kendi döneminde birlikte çalışmaya başladığı deneyimli teknik elemanların özverili çalışması sonucu meydana geldiğinin altını çizdi.


 

Geçen 4 yıl zarfında fazla küçük detaylara girmeden ön plana çıkan ve ilçenin kaderini değiştirecek nitelikteki projelere değinen Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık “ Hilvan’ın en büyük sorunu, kanayan yarası içme suyuydu. Yaklaşık 20 yıldan beri ilçede özellikle yaz mevsiminde büyük ölçüde içme suyu sorunu yaşanıyordu. Şimdiye kadar el atılmamış olan soruna neşteri biz vurduk ve önümüzdeki 50 yılın su ihtiyacını karşılayacak ve ayı şekilde mevcut nüfusun iki katının su ihtiyacını karşılayacak içme suyu projesini hayata geçirdik. İlçe merkezinde toplam 110 kilometre olan içme suyu şebeke yenileme çalışmalarımız 2012 yılı Mart ayı itibarı ile başladık. Şuan da devam eden çalışmaların yaklaşık %90 oranı bitmiş durumda. Buna bağlı olarak 18 kilometrelik isale hattı ile Atatürk Barajı havzasından suyu alıp 3 bin tonluk yeni su depomuza taşıyoruz. 18 kilometre olan isale hattı tamamlanmış bir durumda ve ilçemiz Hoşin (Uluyazı) köyündeki suyu alacağımız yer olan Kırık Kaya noktasına ulaşmış durumda. Buna paralel olarak söz konusu olan 3 bin tonluk su depomuzun da yapım inşaatı birkaç güne dek bitecektir” dedi.

 

 

 

Altyapı çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdüğünü ifade eden Bayık, yeraltı çalışmalarının sade işçe suyu şebeke yenileme çalışmalarıyla sınırlı olmadığını söyleyerek, ilçede acil ihtiyaç duyulan ve yeni yapıların oluştuğu bölgelerde 86 kilometrelik kanalizasyon ve 17 kilometrelik yağmur drenajı çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Alt yapı çalışmaları olan, içme suyu, kanalizasyon ve yağmur drenajı gibi hayati önem taşıyan projelerin bittiği yerlerde üst yapıya geçen Hilvan Belediyesi ilçenin tamamını kapsayacak şekilde başlatılan ve toplamda 680 bin metrekarelik ara arter, cadde ve sokakları da kilitli parke taşı ile döşüyor.

 

Biten, devam eden ve başlanacak olan projelerin toplam yatırım bedellerinin Hilvan tarihinde görülmemiş devasa yatırımlar olduğunu söyleyen Bayık” İçme suyu, kanalizasyon, yağmur drenajı ve yapılacak olan buğday pazarı projelerinin toplam bedeli 35.5 milyon, yani eski parayla 35.5 trilyondur. Bu paraların en büyük kısmını yerin altına gömdük. Biz bu yola “Hilvan Sevdalısı” sloganıyla girdik ve gövdemizi taşın altına koyduk. Büyük bir serveti de yere gömdük. Ancak Hilvan’a ve Hilvan halkına verdiğimiz sözlerin fazlasını da yerine getirmiş olduk. Hilvan halkı her şeyin en güzeline layıktır”

 

Bütün yaptırımlarımız sadece altyapıdan oluşmuyor. Daha önce Hilvan’da olmayan ve sadece boş arazide, sokak aralarında kurulan canlı hayvan pazarını ve saman pazarını toplam 7 bin metrekare alan üzerine kurup halkımızın hizmetine sunduk. Bunun sonucunda da ilçeden dışarı akan sıcak parayı ilçede bırakıp bu defa dışarıdan canlı paranın girişini sağladık. İlçe ekonomisine büyük bir katkı sağladık. Aynı şekilde daha önce çok ilkel şartlarda kurulan ve yeterli sağlık şartlarından yoksun, hatta mikrop yuvası denilebilecek derecede sağlıksız bir ortamda kurulan semt pazarını kaldırıp yerine modern, oldukça sağlıklı bir semt pazarı ve mini hal pazarı kompleksini kurduk. Bütün çalışmalar devam ederken ilçe halkının yoksun olduğu, özellikle çocuklarımızın mahrum bırakıldığı 5 tane yeni park inşa ettik. Her mahallede tesis ettiğimiz parkların dışında, kendi haline bırakılmış atıl durumda olan iki parkımızda da yenileme çalışması yaparak ilçemize kazandırdık.

 

 

 

Hilvan Sosyal Belediyecilikte Çağ Atladı

 

Sosyal Belediyecilikte Hilvan’a çağ atlattıklarını söyleyen Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, eğitime çok önem verdiklerini ve bu alanda da özellikle kadın eğitimine önem verdiklerinin altını çizdi. Belediyeciliğin alt ve üst yapılar gibi rutin işlerden ibaret olmadığını, bunun yanında sosyal belediyeciliğinde şart olduğunu konuşan Bayık “ Eğitim alanları ve bu noktada da özellikle kadın eğitiminin önemsedik. BU noktadaki çalışmalarımıza 2011 yılında Japonya Büyükelçiliği ile karşılıklı imzaladığımız ve Japonya Büyükelçiliğince desteklenen kısa adı ÇATOM olan Çok Amaçlı Toplum Merkezi binasını inşa ettik. 2012 yılının Mayıs ayında hizmete giren eğitim merkezinde, biçki dikiş, bilgisayar, okuma yazma kursları veriliyor. Aynı zamanda kursiyerlerin küçük çocukları için de kreş salonlu var bina içinde. 2012 yılının ikinci yarısında 359 bayan burada kurs görüp söz konusu dallarda sertifika almış ve meslek sahibi olmuşlardır. Bunun yanında ilçemizde faaliyet gösteren kadın kültür merkezlerimizin de araç gerek ve mevsimlik iklimlendirme ihtiyaçlarını giderdik. Bunlar sadece kadınlarımızın eğitimine yönelik olan desteklerimiz. Aynı desteği diğer eğitim kurumlarına da verdik. Örnek olarak Şanlıurfa ve ilçeleri arasında sadece Hilvan Belediyesinin uygulamış olduğu “ Okullar Hayat Bulsun” projesiyle ilçe merkezinde 8 köylerde 3 olmak üzere toplam 11 okulumuzda çevre düzenlemesini yaptık.

Sosyal belediyecilik anlayışını yerleştirmek, karşılıklı bilgi alışverişi yapmak, teknik konularda ve projelerin uygulanmasında başarı sağlamak amacıyla Bursa Yıldırım, İstanbul Bağcılar ve Beykoz Belediyeleri ile kardeş belediye olup, ilçemizi sınırlarımızın dışına çıkardık.

2009 yılından bu yana Hilvan’da birçok ilkin yaşandığını söyleyen Bayık, yine sosyal etkinlik konularında da bazı ilkleri anlattı. Bunlara örnek gösteren Bayık, “ Hilvan’da ilk defa halk konserlerini düzenledik, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü ikinci defa binlerce kadının katılımıyla kutladık. Çalışanlarımızla birlikte 1 Mayıs işçi bayramını kutladık. Ve bunların içinde yine bizi eğiten, yüce meslek olan öğretmenliği icra eden öğretmenler gününde, öğretmenlerimize şölen düzenledik. Toplum içerisinde kimi zaman unutulan ve arka planda bırakılmış olan engelli kardeşlerimiz ve aileleri ile bir araya gelip kendilerine moral gecesi düzenledik. Bunlar olması gereken etkinliklerdir. Lakin şimdiye kadar hiç yapılmadığı için, ilk olarak biz yaptık ve halkımızın sosyal yaşamlarına bir nebze de olsa katkıda bulunduk diye düşünüyorum” dedi.

 

Toplumun en büyük değer yargısı olan yaşlıları unutmadıklarını dile getiren Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık “ Bize Gelemeyene Biz Gittik” şiarı ile hareket edip, evden çıkmayan, bir ihtiyacı olup giderilemeyen, ihtiyacını karşılamak için bize gelemeyene biz gittik. Onların elini öptük, ihtiyaçlarını karşıladık ve hayır dualarını aldık” dedi.


 

Yapılan çalışmaları genel bir şekilde değerlendiren Bayık” Özellikle alt ve üst yapı aşamalarında, yapılan kazı çalışması esnasında ve sonrasında bizlere büyük bir sabır gösteren , desteklerini esirgemeyen bütün Hilvanlı kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum” …dedi


Mustafa Ufak / UrfahaberNet   Özel

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık