Ana Sayfa Dünya "Karagül" Projesine Uluslararası Ödül

"Karagül" Projesine Uluslararası Ödül

Halfeti Belediyesinin, ilçede yetişen karagülün korunması amacıyla hazırladığı Slow Rose Projesi, Avustralya'daki Cittaslow Uluslararası Genel Kurul Toplantısı'nda dünyanın en iyi 6 projesinden biri seçildi.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 13:15

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyada sadece  Şanlıurfa'nın  Halfeti ilçesinde yetişen, kendine özgü görünümünü ve kokusunu yetiştiği topraktan alan, rengiyle yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gören karagüle uluslararası ilgi de artmaya başladı.

"Koku sınır tanımaz" sloganıyla hazırlanan, ilçenin karakteristik "siyah gülü"nün korunması ve yaşatılmasını amaçlayan Slow Rose Projesi,  Avustralya'da yapılan Cittaslow Uluslarası Genel Kurul Toplantısı'nda dünyanın en iyi 6 projesinden biri seçildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkan Vekili Şeref Albayrak, karagülün ününün  Türkiye'yi de aşarak dünya çapında yankı bulmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

"Bu kokunun marka değerini geliştirmek istiyoruz"

Karagül'ün ilçenin sembolü haline geldiğini aktaran Albayrak, projeyle,  Birecik Barajı yapımı dolayısıyla bir kısmı sular altında kalan  Halfeti'nin kıyı şeridinde gül seraları ve gezi parkuru kurulmasının hedeflendiğini belirtti.

Albayrak,  Türkiye'nin ilk Gül Konferansı'nın  Halfeti'de yapılmasının planlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Halfeti'nin karagülünün kokusu dünyada yayılıyor. Bu kokunun marka değerini geliştirmek istiyoruz. Tarımsal olarak gül yetiştiriciliğini canlandırmayı da hedefliyoruz.  Halfeti'nin geleneksel gül kültürünün korunması ile ilgili çalışmalara önem veriyoruz. Ödül, bu çalışmaların dünya ölçeğinde nasıl değerli olduğunu göstermesi bağlamında çok önemlidir."

 

(sondakika.com)

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fatih Mehmet Bucak aday adaylığı başvurusu yaptı

Fatih Mehmet Bucak aday adaylığı başvurusu yaptı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık