Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel O film Haliliye’de gerçek oldu

O film Haliliye’de gerçek oldu

‘Ay Lav Yu’ filminde bahsi geçen ‘Tınne Köyü’ hikayesi Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde gerçek oldu.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2016 Salı 20:20
O film Haliliye’de gerçek oldu

Çetin Karabıyık/Urfahaber.net

Resmi kayıtlarda görülmemesine rağmen Susuz Küme Evler Mahallesi olarak isim verilen ancak Urfalıların ‘Tınne Köyü’ olarak tanıdığı mahalleli Haliliye Belediyesi’nden hizmet bekliyor.

Şanlıurfa il merkezine 10 kilometre uzaklıkta Sırrın Jandarma Karakolu’nun karşısında bulunan Susuz Küme Evler Mahallesi sakinleri yaklaşık 4 yıldır yaşadıkları yerin kayıtlarda görünmesi için mücadele veriyorlar. Mahallelinin sorunu sadece bu olsa yine iyi. 150 hanenin bulunduğu mahallede yaklaşık 200 metre karşısında bulunan binalarda alt yapı hizmeti bulunurken, 21. Yüzyılda halen lağım pislikleri mahallenin ortasından geçiyor. Mahalle sakinleri seçim zamanı oy istemeye gelen siyasilere gerekli cevabı gelecek seçimde sandığa gitmeyerek tepki göstereceklerini ifade ettiler.

Seçimlerde Oy Kullanmayacağız

Mahalle sakinlerinden Hasan Hasıroğlu, “Cudi Dağları’nda alt yapı var bizim şehir merkezinin içerisinde alt yapı yok. Çocuklarımız bu pisliğin içerisinde oynuyor. Soruyorum. Belediye Başkanı’nın kendisi yaşar mı burada? Yaklaşık 200 metre karşımızda binalarda alt yapı var bizde alt yapı yok. Seçim zamanı gelip bizden oy istiyorlar seçim zamanı geçtiği zaman kimse yüzümüze bakmıyor. Kendi imkanlarımızla mahalleye boru döşedik. Seçim zamanı yine yaklaşıyor. Seçimde mahalleli olarak karar aldık ve hiç kimse oy kullanmayacak. Mahallemizde hemen hemen 700 seçmen var ve onlardan hiçbirisi sandığa gitmeyecek” dedi.

İçme Suyu Logar Suyuna Karışıyor İddiası

İçme suyunun kuyusu ile pis suyun aktığı yerin arasında 2 metre bile yok. İçme suyu ile lağım suyu birbirine karışıyor ve biz bu suyu içiyoruz. Çocuklarımızda her türlü hastalık var.

Haliliye Belediyesi’ne Verdiğimiz Dilekçenin Sayısını Biz Unuttuk

Haliliye Belediyesi’ne vermiş olduğumuz dilekçelerin sayısını biz unuttuk. Her hafta mutlaka gidip bir dilekçe veriyoruz. Bize belediye yetkililerinin verdiği cevap ‘Sıra ile geliyoruz’ diyorlar. Yaşadığımız bu yerin belediyede kaydı olmadığını söylediler.

Kaydı Olmayan Köyde Oy kullandık                            

Madem bizim böyle bir köyümüz kayıtlarda görünmüyor peki biz nasıl oy kullandık? İstedikleri zaman oyu alıyorlar. İstemedikleri zaman burada yokuz.

Ambulans Mahallemize Giremiyor

Geçtiğimiz hafta mahallemizde bir hastamız oldu. Ambulans çağırdık. Ambulans kazılan çukurdan dolayı mahalleye giremedi. Hastamızı sedye ile mahalleli seferber oldu ve ambulansa o şekilde taşıdık. Hangi çağda yaşıyoruz.

21 Asırda Yaşadığımızdan Utanıyoruz

Mahalle sakinlerinden Ali Ceylan; “5 yıldır ben burada oturuyorum. Bu alt yapı sorunuyla ilgili her belediye gittiğimizde bu hafta, gelecek hafta diyerek bizleri oyalıyorlar. 2 senedir mahallemize su şebekesi gelmiş, bizi abone yaptırdılar. Şu an bir vanayı açmıyorlar. Bizi sürekli oyalıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi seçildikten sonra kaç defa yanına gittik ve bizi odasına aldırmadan bizi gönderdiler. Hem Nihat Çiftçi’yi hem de Fevzi Demirkol’u mahallemizde hiç görmedik. Şu an 21. Asırda yaşadığımızdan utanıyoruz. Oy verdiğimiz AK Partili hem Büyükşehir Belediyesi hem de Haliliye Belediyesi utanmıyorlar. Onlar bu suyu içerse ben de içerim. Bir yetkili bir gün bize misafir olsun. Bizim evimizde kalsın. Sinekler, pis kokular… ama onlar temiz bir yerde yattıkları için bunlardan haberleri yok. Bu belediye başkanları yarın seçim olduğu zaman bizden oy istemesin” dedi.

Kayıtlarda Görünmeyen Mahallemize Oy İstemeye Gelecekler

Hüseyin Demir ise; “Fevzi Demirkol seçim zamanı 2-3 kez buraya uğruyordu. Sonrasında bir daha kendisini görmedik. Nasıl olsa tekrardan seçim olacak ve siyasiler yine kayıtlarda görünmeyen mahallemize oy istemeye gelecekler. Bizde o zaman onlara gerekli cevabı vereceğiz” dedi.

Çocuklarımızın Psikolojisi Bozuldu

Rabia Teke; “Çocuklarımızın psikolojisi bozulmuş durumda. İçeriye hapsediyoruz olmuyor. Dışarıya gönderiyoruz hep pislik içerisinde oynuyorlar. Çocuklarımız hastalık kapıyor. Hergün hastanedeyiz. Belediye yetkililerinin bir an önce buna çözüm bulmasını istiyoruz” dedi. 

ŞUSKİ'den Açıklama

ŞUSKİ Genel Müdürü Mehmet Hamdi Us, yaptığı açıklamada; “Tınne Köyü ile ilgili çıkan haberde ŞUSKİ olarak bahsi geçen köye su hattı tamamıyla çekilmiş durumdadır ancak köylülerin abone olmak istememelerinden dolayı tarafımızdan köye su verilemiyor. Köyde yaşayan vatandaşlar ücretli su kullanmak istemediklerinden dolayı abone işlemlerini yapmaya yanaşmıyorlar. ŞUSKİ olarak abone oldukları takdirde köye suyu vereceğimizi bildiririz” dedi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da otomobil yön levhasının çarptı: 1 ölü, 2 yaralı

Şanlıurfa'da otomobil yön levhasının çarptı: 1 ölü, 2 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık