Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar Oktay Yaşar: Çözüm üretmek için varım

Oktay Yaşar: Çözüm üretmek için varım

AK Parti Haliliye Belediye Başkan Aday Adayı Oktay Yaşar, siyasete neden girdiğini, neden AK Parti’yi tercih ettiğini, Haliliye için projelerini gazetemiz sahibi Ahin Güneş’le paylaştı.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2013 Cuma 15:34
Oktay Yaşar: Çözüm üretmek için varım

Kendinizi Tanıtır mısınız, Oktay Yaşar Kimdir?

1969 yılında Şanlıurfa da doğdum. İlk ve ortaokulu İstanbul da tamamladıktan sonra.1987 yılında Urfa lisesini bitirdim.1992 yılında Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun olur olmaz,aynı yıl İstanbul Üniversitesi mühendislik fakültesinde yüksek lisansa başladım, 1994 yılında İnşaat Yüksek Mühendis unvanı ile mezun oldum.İlk çalışma hayatına İstanbul da bir özel şirkette saha mühendisliği ve şantiye şefliği görevlerinde bulundum,bir sure Sarıyer belediyesi imar müdürlüğünde  sözleşmeli olarak çalıştıktan sonra Harran Üniversitesinde  davet neticesinde öğretim görevlisi olarak ,Hilvan meslek yüksek okuluna atandık,uzun bir müddet bu okulumuz da hizmet verdikten sonra,yine üniversitemizin yapı işleri bölümünde etüd proje müdürü olarak görev aldık.Ardından zor ve sorumluluğu ağır olan  Yapı işleri ve teknik Daire başkanlığına atandık.Bu görev hem projecilik açısından, yöneticilik,ihale mevzuatları,bakım onarım,altyapı(yol,su deposu,ısıtma sistemleri,)çevre düzenleme,gölet yapımı,sosyal tesisler,fakülte binalarının yapımı..vb birçok teknik işlerinin bir arada yürütüldüğü bir kurumun başında olmak  tecrübe açısında şahzımıza olumlu bir yansıması olmuştur.Daha sonra bir üst görev olan Genel Sekreter yardımcılığına atanarak bir dönem de bu görevde bulunarak kendi isteğimizle öğretim elemanı olarak üniversite de derslere devam etmekteyiz.

 

Aday olma fikri nasıl doğdu? Ya da neden aday olmak istediniz?
İnsanlar bir araya geldiğinde konuşulan konular muhakkak dönüp dolaşıp ya siyasete, yada siyasetçiye gelir. Konuşmalar sonucu genelde eleştiri şeklinde  ortaya çıkar. Anlayacağınız, insanlarımızın ne yazık ki, yaptığı en iyi şey konuşmak olsa gerek. En çok eleştirilen bir alan da siyasette liyakatli insanların az olduğundan,  kalite ve hizmet azaldığından haliyle eleştirinin dozu artmaktadır. Ben de bu düşünceyle yola çıkarak, edindiğim teknik tecrübe yöneticilik birikimlerimi ve her şeyden önemlisi hangi makamda olursam olayım veya ortamda inandığım değerlerin gerektirdiği şekilde işimde, insan ilişkilerimde, ailemde ve arkadaşlarımla olması gereken davranışa sadık kalmaya çalışmışımdır.
Bu benim için yeterli bir neden olduğundan, bu tür bir özelliğin daha geniş bir dairede insanlara hizmet olarak dönüştürülmesi kanaatindeyim. Sadece bu benim için değil, bu özellikte insanların sosyal hayatın içersinde mücadele edip bazı makamları, görevleri elde edip insanların beklenti içersinde oldukları hizmetleri canı gönülden yerine getirmeleri lazım. Devlet makamlarının halk nezdinde kötü imajlarla tanınmasının altında bizim gibi insanların da suçu vardır. Peygamberlere bakın, devletlerin özgürlüklerine bakın, hep birileri mücadele ederek iyilik ve adalet gelmiştir. Güzel bir laf vardır “siz kötüleri kötülükleri suçlamayın, suç iyilerin sessiz kalmasındandır” anlayışından yola çıkarak, biz de bu yola revan olduk. Allah hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin diyorum.

Adayı olmayı istediğiniz parti var mı? Varsa söz konusu partiyi seçmenizin nedeni nedir?
Tabi ki AK Parti. Her şeyden önce geçmişten bu yana hayata hep bir pencereden baktık. Misyon olarak bu parti bana daha yakın diyelim. 1950’lerde olsaydım Demokrat Parti’yi desteklerdim. Tabi burada körü körüne bağlanmak veya iktidar partisi diye de algılanmamalı. Çünkü bu tür hükümetler bu ülkeye hep hizmetvari gayretler içersine girmişlerdir. Bir Adnan Menderes dönemi, bir Özal dönemi ve Tayyip beyin dönemi tartışılmaz. Eksikler yok mu, tabii ki ararsanız hepsinde vardır. Lokal anlamda hepsinde eksik yönler vardır. Fakat genel anlamda bu ülkeye fazlasıyla hizmet etmişlerdir. Etmeye devam ediyorlar. İnsanları memnun etmek imkansızdır. Öyle olmasaydı kainatın efendisinin eşine bile iftira atmazlardı. Şu an ülkemizde her alanda bir hareket söz konusudur. Kentlerimizde sanayi, konut, altyapı, ulaşım alanlarında her gün yeni bir atılım alışagelmiş durumdadır. Bunda hükümetin payı büyüktür. Bir yerde problem yaşanıyorsa biraz da insan kalitesinden kaynaklanmaktadır. Şeyh Edebali’nin oğluna nasihatını okursanız ne demek istediğimi gayet iyi anlarsınız.

Neden Haliliye? Niye buradan aday olmayı istiyorsunuz.
Her şeyden önce sistematik olarak diğer belediyelerden farklı olarak imar durumu belirli bir bölge olması, insanların beklenti ve menfaat oluşturacak şartların azlığı, şahsım olarak görsel mimari ve rötuş dediğimiz çalışmalar hakkında detay bilgime güvendiğimden ve belli bir kesimin liyakat ve bilgiye önem veren bir seçmen kitlesinin ağırlığının fazla olmasının yanında, Süleymaniye, Devteşti gibi mahallelerde imar durumu oturmuş gibi. Burada da daha çok sosyal alanlara daha fazla ihtiyaç var. Zor olan kısım yeni kanuna göre Haliliye ilçemize bağlı köylerin sorunlarının giderilmesi önemli bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Hayatınız da Haliliye’nin yeri nedir?
Aslında Haliliye’den ziyade Urfa’nın derseniz daha doğru olur. Urfa’nın eski sokakları mı dersiniz, hayatlı evleri mi, mağaraları mı, yeni caddeleri mi, kaldırımları mı, ekilen ağaçları mı, parkları mı, binaların dış cepheleri mi..  Bizde Urfa’yla ilgili ne ararsanız o fazlasıyla..  Hani bir türkücümüzün  dediği gibi “Urfa benim içimde, ben Urfa’nın içinde” yer etmiş, bir tek eksik onu uygulayacak bir imkanın sağlanmasıdır.

Haliliye ile ilgili projeleriniz var mı? Varsa neler mesela..
Psikatrisin deyimiyle şehirlerde  insanları mutlu etmek için yeşil ve suyu  hiç eksik etmeyin. Birçok ülkeyi gezdim özellikle Avrupa’da insanların genelde güler yüzlü olması dikkatimi çekti. Bütün kentleri  deniz kenarında olmasa bile nehir kenarında kurmuşlar. Berlin, Köln, Roma, Floransa, Dresden, Amsterdam, Belgrad, Saraybosna, Prag, Budapeşte  hepsinin ortasından nehir geçiyor. Kent içlerinde de alabildiğine park ve yeşil alanlar, ağaçlardan binaları göremiyorsunuz, Urfa’da beton yığınları arasında yeşili numune olarak görebiliyorsunuz. Eskiden bu bile yoktu, bir nebze şu an yeşili gördük. Parklarda yürüyüş yolları, normal yollarda bisiklete ayrılan yollar, su göletleri, su kanalları, gençler için mini basketbol sahaları bir potalık, kapalı yüzme havuzu veya açık havuzlar, su kaydıraklı auqaparklar, çocuklar için disneyland türü parklar, sosyal tesisler, müzik, resim, bilgi beceri kursları, yaşlılar, kadınlar için sosyal evler, fakirler için aşevleri, Esentepe ile Orman Bölge’nin olduğu yere teleferikle turistik taşıma, her binanın temeli atılırken ağaç ekme şartı, sitelerde üstü tamamen yeşil alanlı yer altı otoparkları, binalarda dış cephelerin gelişi güzel yapılmaması belli bir estetiğin olması gibi hali hazırda bu tür projeler ve her şeyden önemlisi biz güzel olan her projeye, yatırıma, fikre, düşünceye kapımız sonuna kadar açık olacak. Siz yeter ki bizden iş istemeye, menfaat kollamaya, adam kayırmaya, atamaya gelmeyin ne kendimizi buna alet oluruz nede buna müsaade ederiz.

Seçilirseniz nasıl bir belediyecilik hedefliyorsunuz?
Ortak fikre dayalı, şahsi menfaatlerin değil, halkın isteklerinin kollandığı, şeffaf, her türlü olumlu projelere açık, halkın beklentilerini karşılamak için mücadele eden bir niyet içersinde olacağız.

Son olarak Haliliye halkına söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Ülkemizin,  sonra memleketimizin adaletli, başarılı hizmetlere vesile olacak yöneticilere ihtiyacı vardır. İşi, ehil olana veriniz anlayışıyla halkımızın dost, ahbap, akraba, nüfuz, para gibi değerlere göre değil; liyakat, dürüstlük, bilgi, tecrübeyi dikkate alıp bu kriterlere göre adayını seçmelidir. Belediye başkanlığı diğer kamu kurumlarının hiç birine benzemez. Bir kentte en büyük hizmeti veren, vatandaşın sorunların çözebilecek ilk kapı burasıdır. Vatandaşın sorunlarını çözen en önemli uygulayıcıdır. İnsanımız yaşadığı kentin sorunlarıyla baş başa kaldığında, madem ki ilk çözecek kurum belediyedir, o zaman bu sorunları çözebilen, kendisine muhatap kabul edecek bir yöneticiye ihtiyacı vardır.

Urfa Haber olarak bizi kırmayıp, yoğun çalışmanızdan zaman ayırıp, sorularımıza verdiğiniz cevaplar teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık