Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar OSMAN BAYDEMİR İLE URFA ADAYLIĞI ÜZERİNE RÖPORTAJ

OSMAN BAYDEMİR İLE URFA ADAYLIĞI ÜZERİNE RÖPORTAJ

BDP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir, Urfahaber haber koordinatörü Bermal Melik'e neden Urfa'dan aday olduğu, hedefleri ve projeleri konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 3 Şubat 2014 Pazartesi 23:37
OSMAN BAYDEMİR İLE URFA ADAYLIĞI ÜZERİNE RÖPORTAJ

BDP ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OSMAN BAYDEMİR RUHA TV'YE VE URFAHABER'E ZİYARETTE BULUNDU.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Baydemir, Urfahaber haber koordinatörü Bermal Melik'e neden Urfa'dan aday olduğu, hedefleri ve projeleri konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

 

 

Baydemir: "Urfa halkının huzurunda mahçup olmayacağım, mahçup olmamak için elimizden gelen bütün gayreti ve çabayı ortaya koyacağız. Bütün Urfalı kardeşlerim, hemşerilerim bilsin ki bütün mevkiler 'bütün makamlar' geçicidir. Benim inancım şu ki: Eğer biz Urfa halkı huzurunda, Diyarbakır halkı huzurunda kısaca halkımızın huzurunda mahçup olmasak, inşallah hak gün geldiğinde hakkın huzurunda da mahcup olmayacağız. Çeşitli mevki ve makamlarda bulundum Rabbime şükürler olsun ki mahcup olmadım."

 

Baydemir açıklamasında "Birçok ilden kendisine ve genel merkeze belediye başkanlığı için talep geldiğini belitti. İstanbul, Bolu ve Mardin gibi birçok ilden talep geldi. Biz genel merkez olarak Urfa halkının talebini kıramadık. Kendi adıma Urfa halkının bu kadar yüksek oranda talepte bulunması beni onurlandırdı." dedi.

 

 

Osman Baydemir kimdir?

 

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir,

1 Ocak 1971 tarihinde Diyarbakır'da doğdu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, bir yıl serbest avukatlık yaptı.

1995-2002 yılları arasında İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı, şube başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde DEHAP’ TAN Diyarbakır milletvekili adayı oldu; ancak parti barajı geçemediğinden seçilemedi. Mayıs 2003-Aralık 2003 tarihleri arasında ABD'de İngilizce eğitimi alan Baydemir, 7 dil bilmektedir. Diyarbakır Barosu, Toplumsal Hukuk Araştırma Vakfı üyelikleri yanı sıra Göç ve İnsani Yardımlaşma Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesidir. GABB (Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği) Kurucu Üyesi ve Başkanıdır. Hâlen Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) eşbaşkanıdır.

 

2009 Türkiye yerel seçimlerinde tekrar Demokratik Toplum Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Kapatılan DTP'den sonra Barış ve Demokrasi Partisi'ne geçti.

2005 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ ile evlendi ve biri kız biri erkek iki çocuk babasıdır.

Osman Baydemir İle Röportaj

"HAKKINI SAVUNAMAYAN HALKIN GELİŞME İMKANI YOKTUR.!"

 

Aylardır sizin Urfa’dan aday olacağınız konuşuldu. Bugün Urfa'nın Büyükşehir adayısınız. Bu süreci anlatabilir misiniz?

"URFALI HALKININ KARŞISINDA MAHÇUP OLMAZSAK, İNŞALLAH BİR GÜN HAK'KIN HUZURUNDA DA MAHÇUP OLMAYACAĞIZ."

Bütün Urfalı kardeşlerim, bütün Urfalı kardeşlerim bilsinler ki bütün mevkiler, bütün makamlar geçicidir. Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği, Bakanlık, Başbakanlık bütün bu görevler sınırlıdır. Önemli olan halk lehine vakfetmesidir. Maalesef ülke geneline baktığımızda bu vakifiyetin ötesine çıkan bir tabloyla karşı karşıyayız.

Öncelikli olarak benim inancım şu ki; eğer biz Urfa halkı huzurunda, Diyarbakır huzurunda kısacası halkımız huzurunda mahcup olmazsak, inşallah hak gün geldiğinde Hakk’ın huzurunda da mahcup olmayacağız. Sizinde ifade etmiş olduğunuz gibi nam-ı hesabıma Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği, bu tür görevler büyük bir vebaldir. Çeşitli kademelerde,  çeşitli görevlerde bulundum ve binlerce kez rabbime şükürler olsun mahçup olmadım. Biraz yazmam belki başka kulvarlarda yine halkıma hizmet etmek istiyordum. Aynen buyurduğunuz gibi partili eş başkanlarımın ifade ettikleri doğrultuda söylüyorum. Pek çok kentten talep geldi. Bu talepler genel merkezimize intikal etti. Mardin’den, Urfa'dan, Van'dan talep geldi. Aklınıza gelebilecek pek çok kentten talep geldi. İstanbul'dan bile talep geldi. Sağ olsunlar Allah bin kere razı olsun, halkımız teveccüh gösterdi. Genel Merkezimizi de Urfa halkının da talebini kıramadık. Urfa halkının bu kadar yüksek oranda talep etmesinden büyük onur duydum. Dolaysıyla bu aslında hem partimizin, müsaade ederseniz, şahsımın naçizane Urfa halkına duyduğu saygının ifadesi olarak kırmadım. Ve bir kez daha kısmet olursa halkın teveccühüyle beş yıl Urfa' da hizmete aday olduk.

Bu hizmete aday olma yarışıdır. Bizim partimizden, bize gönül verenlerden bir başka siyasi parti adayına zinhar bir çakıl taşı dahi atmak bize yakışmaz. Ben inanıyorum ki bu günlük zaman dilimi içerisinde, Şanlıurfa’mızı tarihinde hiç olmadığı kadar Türkiye ve dünya kamuoyuna yansımasını sağlayacağız. Ve biz bunun parçası olacağız.

"Diyarbakır ve Urfa komşu olmasına rağmen bir çok yönüyle farklı bir şehir. Diyarbakır’dan baktığınız Urfa ile içinde bulunduğunuz Urfa arasında fark görebiliyor musunuz?

"HÜKÜMET'E YAKIN OLMAK HER ZAMAN HİZMET GETİRMEZ!"

"DİYARBAKIR'IN ALDIĞI KAYNAK URFA'DAN FAZLADIR. ÇÜNKÜ AĞLAMAYANA MEME YOK!"

"HAKKINI SAVUNAMAYAN HALKIN GELİŞME İMKÂNI YOKTUR!"

Önemli bir husus olarak belirtmek istiyorum ve umut ediyorum ki çabamızda bu doğrultuda olacak Urfa'daki bu yarış!

Bu itibarla da ben Urfa halkımıza hangisi ve daha ne hayırlıysa o olsun temennisinde ve duasında bulunuyorum. İnanıyorum ki arkamızda on yıllık bir anakent kent belediye başkanlığı deneyimiz var.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve uygulaması deneyimi var.

Ulaşımdan imara,  sosyal konuttan kentsel dönüşüme, trafikten sosyal donatım alanlarına, adil, eşitlikçi, dürüst bir yönetim deneyimine kadar uzana bir realite var. İnşallah biz bu realiteyi ve bu deneyimi de Urfa halkının hizmetine sunma imkânına sahip oluruz. Benim iddiam şudur hükümete yakın olmak her zaman hizmet getirmez. Tekrar ediyorum 1980 askeri darbesinden bu güne Urfa'mızın bütün yerel yönetimleri hükümete gerçek manada halkına kavuşmak istiyorsa, büyük değişimi bu seçimde yapmak durumundadır. Gerektiğinde hükümete" bu yaptığın yanlıştır","sen benim kentimin hakkını vermiyorsun" diyebilecek bir yerel yönetime ihtiyaç vardır. On yıllık deneyimimde buyrun matematiğe başvuralım, biz alternatif devletmişiz, partimiz de muhalif değil, bizim aldığımız kaynak Urfa’nın aldığı kaynaktan fazladır.

Çünkü ağlamayana meme yok!

Hakkını savunmayan kentin gelişme imkânı yoktur.

Kentin şehülemi gerektiğinde hükümetle kavga etmesini bilmelidir, dik durmasını bilmelidir. Kentin şehülemi bakanın, milletvekilin, başbakanının memuru değildir. Memur tayin edilirse maalesef kentin hakkının hukukunu koruma geliştirme imkânına sahip olmayacaktır.

Urfa'mızın en büyük sıkıntılarından bir tanesi doğru temsiliyetin bugüne kadar bu manada sağlanmamış olmasıdır. Yoksa Urfa halkı için taş üzerine taş koyan kim varsa Allah razı olsun, hiç bir kem sözüm yoktur. Ama siyasi duruş Urfa halkı doğru tercihini yaptığı oranda kalkınması yükselecektir. Ben tebdili kıyafetle Urfa’yı gezdim, sokaklarını gezdim, gözümü bağlasanız da A' sından Z' sine bir kentin problem alanları nelerdir, bunun çözüm önerileri neler olmalıdır, uygulanan adımlar neler olmalıdır bilirim. Tabiri caizse belediyeciliğin alayından büyüdük.

"URFA'YI DİYARBAKIR'LA YARIŞTIRMAK HAKSIZLIKTIR, URFA'YI ANTEP'LE YARIŞTIRMAK HAKSIZLIKTIR. URFA’YI MARDİN'LE YARIŞTIRMAK HAKSIZLIKTIR. URFA’YI KUDÜS'LE YARIŞTIRACAKSINIZ, URFA'YI HANNOVER'LE KARŞILAŞTIRCAKSANIZ."

Bugünkü durumu Urfa hak etmiyor. Urfa'yı Diyarbakır'la yarıştırmak Urfa’ya büyük haksızlıktır!

Urfa'yı Antep'le yarıştırmak haksızlıktır!

Urfa’yı Mardin'le yarıştırmak da Urfa'ya haksızlıktır!

Urfa'yı Kudüs'le yarıştıracaksınız, Urfa'yı Hannover' le yarıştıracaksınız...

Bizim bakış açımızla Mardin'e gelen her turist mutlaka Urfa'ya da gelecektir.

Bu üç kent birbirini, daha iyi besleyen kentlerdir ama daha iddialısını söyleyeyim Urfa yarışacaksa ki yarışacak!

Zehir saçıyor bu kentin yönetenleri!

Nerede Allah aşkına vekiller,  başkanlar nerede niye ses çıkaramadılar. Bir müddet daha devam ederse Harran ovası diye bir şey kalmayacak. Dünyadaki hiçbir yerde, bir trilyon bir konutun fiyatı olamaz böyle bir şey olamaz bu başka bir şeydir, kapitalizmdir!

Bu şekilde devam ederse sermaye toplandı,  üretim yok nereye gidecek? Bunun sonu iflastır. Bu itibarla bu dönem değişti. Ben iddia ediyorum Urfa kenti dört bir tarafına yayılsa ve daha konut gitmeden alt yapısı kanalizasyonu suyu gitse taş çatlasın 200 lira olur.

Bunun yanı sıra Urfa sosyal çevresi itibariyle bir kabuğun içerisine hapsedilmiş durum da bu kabul edilenebir mi?

Urfa yaşanılacak şehirler arasında 79. sırada. Bu hakikaten iyi bir şey değil!

Bu aynı zamanda kaynağını da beraberinde götürüyor parayı orda harcıyor. Kaynağı orada harcıyor ve dışarıdan gelen bir turist sosyal donatı alanları yoksa birbirini besleyen birbirini destekleyen elementler yoksa sadece bir değer için gelmez. Onlarca imkânını aynı anda sunmamız gerekiyor. Dolaysıyla A' dan Z' ye birçok yapılacak şey var, inşallah mahçup olmayacağız. Daha zamanımızda olacak tartışma imkânımızda olacak.

"OSMAN BAYDEMİR VE EŞ BAŞKANIMIZLA BİRLİKTE SEÇİMİN GALİBİ BİZ OLMAYACAĞIZ. SEÇİMİN ESAS GALİBİ BİZ SEÇİLDİĞİMİZDE URFA OLACAK!"

Son olarak, Osman Baydemir ve eş başkanımızla birlikte biz seçimin galibi olmayacağız, seçimin esas galibi biz seçildiğimizde Urfa olacak. Nihayetinde seçimin kaderini belirleyecek olan seçmenin kendisidir. Seçmen tercihini nerede kullanırsa sonuç o şekilde tecelli olacak dolaysıyla kazanan seçmenin kendisi kazanan halkın kendisi olacak. Bizim açımızdan iki aylık bir zaman dilimi ve bu altmış günlük zaman birimi doğrultusunda şöyle ifade edeyim,  zaman kaybetmeyeceğiz. On yıllık deneyimim var. Bu sadece Türkiye deneyimi değil açıkçası Diyarbakır deneyimi de değil dünya deneyimim var. Dünya Birleşik Kentler yerel teşkilatının ben aynı zamanda yönetim kurulu üyesiyim, konsey üyesiyim. Ortadoğu ve Batı Asya Eş Başkan görevini yürütüyorum. Gap Belediyeler Birliği'nin başkanlık görevini yürütüyorum, dolayısıyla belediyecilik deyince fikrine başvurulacak adres olarak gösterilecek otoritelerden naçizane birisiyiz.

Belediyenin idari ve mali yönetimi (şeffaf kurum) Konusunda ne düşünüyorsunuz.

"BİZİM SIRTIMIZI BİZİ KALKINDIRMAYAN YERE DEĞİL, URFA'YA VE HALİLÜRAHMAN'A DAYAMAMIZ GEREKİYOR"

Şeffaflık asla ve asla vazgeçmeyeceğimiz bir ilkedir. Maaşımız dışında tek bir kuruş bize haramdır. Belediyemiz içerisinde tek bir akrabamız istihdam edilmeyecektir, tek bir akrabamız belediyenin içme suyu asfaltı yolu dışında ağacının gölgesinden istifada etme dışında bir istifadesi olmadı, olmayacaktır. Kentin ebetteki bütün dinamitleri bizim için saygındır, elbette ki kentin bütün ortak sahibidir. Elbette ki çok açık söylüyorum bir kişilik bir fertle, on bin kişilik bir aile insan onuru için bizim için eşittir. Güçlü güçsüzü ezerse bu kentte bizi karşısında bulacaktır. Çok açık söylüyorum erkek kadını ezerse karşısında bizi bulacaktır. Güçlünün güçsüzü ezdiği bir sisteme karşı çıkacağız.

Bizim mücadelemiz İbrahim'in mücadelesidir, kula kul olma mücadelesidir. Haklının yanında yer alma mücadelesidir güçlünün yanında değil!

"URFA HALKI AÇISINDAN 2014 SEÇİMLERİ BİR MİLATTIR, YA KABUĞUNU KIRACAK YÂDA KIRILACAK. BİZİM URFA OLARAK ANKARA’YA İHTİYACIMIZ YOK AMA ANKARA URFA'YA MUHTAÇTIR. ANKARAYI ANKARA YAPAN YERELDİR."

 

 

Bu güne kadar maalesef bu kenti güçlünün koalisyonu yürüttü, güçlü olmak her zaman haklı olmayı sağlamıyor maalesef. Şimdi bizim Urfalı kardeşlerimiz dünyanın dört bir yerinde açık yüreklilikle ve cesaretle Urfalıyım kimliliğini savunacaktır. Ben Urfalıyım,  Urfalı kimliğimden gurur duyuyorum diyebileceği, bir kalkınma diyebileceği bir öz güveni biz oluşturacağız. Arap ben Arap'ım diyecek ve Arapça hizmet görebilecek, Türk ben Türk'üm diyecek ve Türkçe hizmet görebilecek, Kürt ben Kürdüm diyecek Kürtçe hizmet görebilecek. Yani bu kentin yaşayanların inancı kimliği fikri onun hizmet görmesi önünde engel olmayacak. Açıkça söylüyorum bizim sırtımızı Urfa'mıza ve Halilu Rahman'a dayamamız gerekiyor. Sırtımızı bizi 80 yıldır kalkındırmayan yere dayamamamız gerekiyor. Sırtımızı kendi öz güvenimize dayamamız gerekiyor görün bakın o zaman nasıl hizmet geliyor görün bakın nasıl hizmet geliyor, kalkınma nasıl gerçekleşiyor. Sırtımızı dayadığımız yer hizmet etmiş olsaydı şu anda 79. sırada olmazdık. Urfa seçmeninin artık bence bunun hesabını sorması gerekiyor. Benim şahsım açısından seçimi kazanmak ile seçimi kaybetmek arasında çok ince bir çizgi var ama Urfa'nın kazanacağı ya da kaybedeceği arasında büyük bir uçurum var. Urfa halkı açısından 2014 seçimleri bir milattır ya kabuğunu kıracak ya kırılacak. Bizim Urfa olarak Ankara’ya ihtiyacımız yok ama Ankara Urfa'ya muhtaçtır. Ankara'yı Ankara yapan yereldir. Urfa halkı bana göre çok politiktir. Urfa halkı geleceği olmayan bir rotada tercihini kullanmayacaktır. Bir kez daha söylüyorum balık baştan kokar!

Bunun artık Urfa'ya katkısı olmaz. On yıldır neredeyse hadi iki yılını çıkaralım,  sekiz yıl aynı iktidar hükümete baktığımızda oniki yıldır elektrik bu kentte üretiliyor. Bu kentte hemen hemen her gün elektrik kesintisi yaşıyoruz sanayi tesislerimiz...

Tıpkı Mardin ve Diyarbakır'da olduğu gibi elektrik kesintisinden dolayı işlemez halde olduğu, bas bas bağırıyoruz diyoruz ki neden yatırımcı gelmiyor ama Diyarbakır sesini yükseltiyor," kral çıplak !" diyor.

"Kral çıplak "dediğimizde bir müddet sonra gereğini yapmak durumunda kalıyor.

"URFA ŞÖYLE OLACAK; BİZ ÖNCE KAPI ÇALACAĞIZ, BİZE KAPI KAPANIRSA PENCEREDEN GİRECEĞİZ, BACADAN GİRECEĞİZ, BACA KAPANIRSA TÜNELDEN GİRECEĞİZ VE HAKKIMIZI ALACAĞIZ."

 

Biz hakkımızı açıklığıyla, dürüstlüğüyle şeffaflığıyla halkımızı da yanımıza alarak hakkımıza ulaşma çabasında olacağız. Urfa şöyle olacak biz önce kapı çalacağız bize kapı kapanırsa pencereden gireceğiz bacadan gireceğiz, baca kapanırsa tünelden gireceğiz ve hakkımızı alacağız.

Urfa kadın sorununu yoğun olduğu bir şehir. Bu anlamda, toplumsal eşitliliğin inşasında belediyelere düşen somut görevler nelerdir, neler olmalıdır.

"ÇOCUK YAŞTA EVLENDİRME ZÜLÜMDÜR VE BUNUNLA MÜCADELE EDECEĞİZ."

 

Çocuk yaşta evlendirme zulümdür ve biz bununla mücadele edeceğiz, bir algı yaratacağız.

Bence herkes bir kadına bakarken annesini, kardeşini, çocuğunu, yol arkadaşını görmeli!

Kadına yönelik şiddeti Urfa'ya Diyarbakır'a, Mardin'e husus kılmamalıyız.

Türkiye için bir sorun!

Kalkınmış toplumlar da kadın ve erkeği ayırt edemezsiniz.

 


*************************************************

Bu röportaj hazırlandığı sırada Sayın Osman Baydemir'in abisinin vefat haberini aldık. Urfahaber ve Ruha TV ailesi olarak, merhuma Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

 

UrfaHaber- ÖZEL RÖPORTAJ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık