Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar Şaka'dan çağrı:Bu işgale son verilmeli

Şaka'dan çağrı:Bu işgale son verilmeli

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, ”Ovalarımız betonlaşıyor. Buralar bizim geleceğimiz. Bu işgal bir an önce engellenmeli” dedi.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2016 Salı 00:33
Şaka'dan çağrı:Bu işgale son verilmeli

AZİZ ÇİFTÇİ/URFAHABER.NET

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, Urfahaber.net muhabiri Aziz Çiftçi’nin sorularını yanıtladı. Şaka, tarım sektöründeki güncel gelişmeleri, yaşanan sorunlar ve çözüm için yapılması gerekenleri anlattı.

İşte o röportaj:

Türkiye genelini göz önünde bulundurduğunuzda Şanlıurfa’nın tarımını nerede görüyorsunuz?

Şanlıurfa’nın tarımı yaklaşık 30-40 yıldır süre gelen bir projemiz dahilinde yürütüldü. Son zamanlardaki olayları ayrı tutarsak, Türkiye’de tarımın hangi düzeylerde yürütüldüğünü biliyoruz. Sulama projelerinin bitirilmemesi ve kendi yerli tohumumuzun ekilelememesi tarımın ilerlemesini engelliyor. Urfa’da da eksikliklerin olması nedeniyle yeteri kadar gelişme söz konusu değil. Tabi bunlarla ilgili çalışmalar mevcut. Burada ilk olarak üreticinin bilinçlenmesi gerekiyor. Sonrasında devamının geleceğine inanıyorum.

Oda olarak çiftçiyi, üreticiyi bilinçlendirmek amacıyla yaptığınız çalışmalar var mı?

Çiftçilerin direk olarak bağlı olduğu yer Ziraat Odalarıdır. Bizde Ziraat Mühendisleri olarak bu işte kendimizi paydaş olarak görüyoruz. Bununla ilgili bizim 8 aylık bir yönetim değişikliği oldu. Bu süre zarfında üniversitemiz, Tarım İl Müdürlüğümüz ile beraber, paneller, sempozyumlar düzenledik. En son geçen ay hasat günleri düzenledik. Bu çalışmalarımızın devamı gelecek.

ÇİFTÇİ’DE UMUTSUZLUK HAKİM 

Urfa’da bu yıl  yeterince yağış olmadı. Çiftçilerin kuraklık endişesi var.Bu konuda neler söylecek siniz?

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda bir kuraklık yaşıyoruz. Bu iş yine dönüp dolaşıp sulama projelerin bitirilmesine dayanıyor. Bu sorunların bitmesi için Hilvan, Suruç Ovası ve Harran ovasındaki sulama projelerin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Bunlar biterse kuraklıktan en az bir şekilde etkileniriz. Normalde bu ayda ekinlerin tarlaya ekilmesi gerekiyordu ama yağış hala yok. Bu yüzden çiftçi ’de kuraklık korkusu ve umutsuzluk hakim.    

Devletin üreticiye verdiği destekleri yeterli buluyor musunuz, bunlar amacına uygun kullanılıyor mu?

Bu başlı başına zaten büyük bir problem. Yanlış politikalar yıllardan beri devam ediyor. Mesela üretici, verilen desteği bir yardım olarak görüyor bu yanlış. Başka ülkelerde bu böyle değil. Bu desteğin üreticiye nakit olarak verilmesi gerekmiyor. Teknik destek eleman desteği de verilebilir. Üretici şimdi babadan oğula gelen yöntemle üretim yapıyor. Bunun kırılması için devletin çiftçiye ödediği 100 liralık destekten 5 lirasını teknik eleman desteği olarak vermesini istiyoruz.

 

ŞANLIURFA’DA DURUM VAHİM

Türkiye genelinde sık sık çok sayıda tarım arazisinin talan edildiğini duyuyoruz. Peki Şanlıurfa’da durum ne?

Türkiye’de bu bir hastalıktır. Âmâ Urfa’da durum daha da vahim. Biz oda olarak konuyu Büyükşehir Belediye Başkanına ilettik. Harran Ovasına bakıldığında arazilerin betonlaştığını ve bunun yanlış olduğunu dile getirdik. Urfa olarak bu ovalar bizim geleceğimiz. Buraların yasal düzenlemesinin yapılması gerekiyor. Bu işgal bir an önce en engellenmeli. Geçen ay bakanımız ile yaptığımız görüşmede bu konuyu gündeme getirdik. Bu arazilerle ilgili Ziraat Mühendisleri olarak bir kapsamlı rapor hazırlayacağız. Bu raporu basın mensuplarına ve belediye başkanlarına tek tek sunacağız. Aynı raporu bakanlığa da göndereceğiz. İnşallah bu çalışmayla işgali engellemeye çalışacağız.

GÖREVİMİZİ LAYIKIYLA YAPAMIYORUZ

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı olarak, Şanlıurfa  genelinde mesleğinizi tam olarak icra etme imkanı bulabiliyor musunuz?

Aslında Ziraat Mühendislerini iki kısma ayırabiliriz. Biri kamuda çalışan, diğeri özel sektörde çalışan ziraat mühendisleri. Kamuda çalışanlar, devletin güvencesi altında görev ve sorumlulukları yerine getirerek bu işi yapıyor. Asıl sıkıntı özel sektörde var. Özellikle bayan Ziraat Mühendislerin istihdam konusunda sıkıntıları Var. Türkiye genelinde olduğu gibi Urfa’da da görevimizi layıkıyla yerine getiremediğimizi düşünüyorum.

GELECEK İÇİN TEDBİRLERİMİZİ ALMAMIZ GEREKİYOR

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Tarım gelecek otuz yılın stratejik kalemlerinden biri olacak dünya genelinde. Bu herkesçe biliniyor. Bir açlık sorunu var. Bunun yanında küresel ısınma ve kuraklık var. Ülke olarak biz bunun tedbirlerini almamız lazım. Bu konuda herkese büyük görevler düşüyor.

YORUMLAR
  • yorum2017-03-14 13:30:00Saliha

    Tüm şehrin bütün olarak planı çizilmeli.Yeşil alanlar, parklar, metro, demiryolu, ana yollar, bulvarlar, okullar, alışveriş merkezleri, hastaneler, şu anki nüfusa göre değil en az elli yıl sonrası düşünülerek planlanmalı. Yapılaşma, Urfa'nın iklimine doğasına ve kültürüne uygun yapılmalı. Doğal kaynakları, su kaynaklarını, yeşilliği bitirmeden planlanmalı. Verimli tarım arazileri, su kaynakları kirletilmemeli, kurutulmamalı, yapılaşmaya açılmamalı, Tarımsal SİT alanları bulunmalı.

  • yorum2016-10-26 20:37:58Esnaf

    Bu adam esnafa borç takan biri nasıl bu makamda anlamadım

  • yorum2016-10-25 17:00:04X man

    Beledıyedekı bu rant,torpıl nasıl bitirilebilir fikri olan var mı buna odaklanırsak tarım arazilerimiz kurtulur...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

İdo Tatlıses, Babasına İmrenmiş

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık