Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar Şanlıurfa'da fırınlar doğalgaza geçiyor

Şanlıurfa'da fırınlar doğalgaza geçiyor

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı,kentteki pide fırınlarını doğalgaza çevirmeyi düşündüklerini belirterek, “Bunun üzerinde çalışmamız var. Birçok noktada başarıya ulaşıyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2016 Çarşamba 20:54
Şanlıurfa'da fırınlar doğalgaza geçiyor

 Röportaj Aziz ÇİFTÇİ/Urfahaber.net

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı ile fırınlara yapılan denetimleri,esnafın sorunlarını ve kaliteli ekmeğin nasıl üretildiğini konuştuk.

İşte o röportaj;

Mehmet Emin Karatlı kimdir?

1996 yılında Şanlıurfa Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda yönetim kurulu üyesi olarak seçildim. 1.5 yıl sonra olağanüstü kongre ile birlikte başkanvekilliği görevine seçildim. Yaklaşık 12 yıl başkanvekilliği görevinde bulunduktan sonra seçimlerde başkanlığa adaylığımı koydum. 8 yıldan bu yana başkanlık görevini yürütmekteyim.Yaklaşık 2 yıldır da Fırıncılar Odası’nı temsilen Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanvekilliği görevini yürütmekteyim.

FIRINLARIMIZI DOĞALGAZA ÇEVİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

Şanlıurfa’da fırıncıların ne türlü sorunları var sizce?

Şanlıurfa’daki fırıncılar esnafının sorunu bir hayli fazla ve biz bu sorunları azamiye indirmeye çalışıyoruz. Bu sebeplerin başında nüfusumuzun bir anda göç nedeniyle 800 binden şu anda 2.5 milyona dayandığını söyleyebilirim. Türkiye’de 81 ilde Asayiş bakımından Sinop’tan sonra en rahat il olarak Şanlıurfa gelmektedir. Suriyeli mültecilerin haricinde de çevre illerimizden de buraya bir hayli göç yapılmaktadır. Haliyle yaşamın birinci temel gıda ana maddesi olan ekmek sektöründe bu yoğunlukta illaki sıkıntı olacaktır. Yeni göç etmiş olan Suriyeli mültecilerimizin örf, adet ve geleneklerine göre ekmek üretmek durumumuz oldu. Tabi bunların bizim standartların dışında kayıt dışı üretildi. Satış noktalarındaki sıkıntıların üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bu sıkıntıları bir an evvel çözmeye çalışacağız. Özellikle kendi örf, adet ve geleneklerimize göre uygulanmakta olan pide fırınlarımızı şehrimizde yaygınlaşırsa doğalgaza çevirmeyi düşünüyoruz. Bunun üzerinde çalışmamız  var. Birçok noktada başarıya ulaşıyoruz.

TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ EKMEĞİ URFA’DA

Urfa’da kaliteli ekmek için ne tür denetimleriniz var?

Kaliteli ekmek üretimini sağlayabilmek için her türlü denetimi yapıyoruz. Belki bu şehirde yaşadığımız için bunun farkında olmayabiliriz. Ben başka şehirlere gittiğimde bu farkı görüyorum. Şanlıurfa’da üretilen ekmek Türkiye’nin en kaliteli ekmeği. Biliyorsunuz Siverek ve Viranşehir ekmekleriyle meşhur iki ilçemiz. Şanlıurfa merkezde de bu yerlerin ekmeklerini üreten bir çok işletme açıldı ancak randıman alamadıkları için çalışmalarına son vermek zorunda kaldılar. Biz Şanlıurfa olarak çıtır ekmeğe alışmışız. Kalın hacimli ekmek yiyemeyiz çünkü dürüme alışmışız. Bu yüzden bizim ekmeklerimiz daha küçük ve anında tüketilebilecek ekmek randımanın da olması lazım. Kalitesizliğini anlattıkları zaman bu ekmeği sabah aldığınızda akşam yemeği hesaplıyorsanız bu ekmeği almayacaksınız çünkü bu anında tüketilebilecek bir ekmek niteliğinde üretiliyor. Onun için burada kalitesiz ekmek diye bir şey yok.

Urfa’da kayıt dışı esnaf sayısını verebilir misiniz?

Kayıt dışı esnafımız bir hayli fazla. Yüzde 50’nin üzerindedir desem yeridir. Burada belediyelerimizin ilçelere ayrıldıktan sonra görev dağılımında herkes topu birbirinin üzerine attığı için kayıt altında olan esnaflarımız bunun sıkıntısını yaşıyor.

BİNA ALTINDA KESİNLİKLE FIRIN OLMAMALI

Urfa’da fırın açmak için ne türlü şartlar aranıyor?

Yeni yapılacak olan fırınlarımızda bazı standartlar getirmeyi düşünüyoruz. İmar kanuna göre zaten mevzuatta fırın yapımı konusunda metrekare şartı konulmuş. Biz yöremizde bundan sonra Tarım İl Müdürlüğümüz ile irtibata geçerek yeni bir standart oluşturması çabasındayız. Bu işin içerisine belediyemizi de katacağız. İmar kanunda 250 metre olan ve bina altlarında fırın yapımı yasakken halen bina altlarında fırın yapımı bir hayli fazlalaşıyor. Oysa bu büyük tehlikelerin göstergesidir.Biz buna son vermek için İmar Müdürlüğümüz ile yapacağımız projede bundan sonra yeni yapılan yerleşim yerlerinde sitelerin içerisinde kesinlikle fırın bulundurmayıp onları çevrenin yakınında ticarethaneye ayrılmış yerlerde tek katlı yerlerde çalışmasını yapıyoruz.

Urfa’da askıda ekmek uygulaması yeterince yaygınlaştı mı?

Bu hayırsever vatandaşlarımızın bir uygulamasıdır. Her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Çok güzel bir şey. Duyarlı vatandaşlarımız bu konuya hassasiyet gösterirlerse daha iyi olacağı inancındayım.

YORUMLAR
  • yorum2016-10-13 17:44:29avare

    Sayın başkan diyorki ekmegimiz kalitesiz degil peki ozaman ekmegi firindan alıp eve goturene kadar neden cam gibi oluyor acaba sonra ekmeği 75 kruş yaptılar 80 kuruş yapipta firincınin üstünde kul hakkı kalmasına göz yumdular

  • yorum2016-10-13 07:06:08Urfalı

    Sayın başbakan bu fırınların denetimini artırın halen baca filtresi olmayan fırınlar var özellikle Süleymaniye,bağlarbaşı vs... denetimleri artırın bu bizim demokratik hakkımız.gereğinin yapılmasını arz ederim

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık