Ana Sayfa Siyaset Urfa'da Şehit Edilen Polisler İçin Verilen Önergeye Red

Urfa'da Şehit Edilen Polisler İçin Verilen Önergeye Red

HDP'nin, 22 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde meydana gelen, iki polis memurunun şehit edildiği saldırıyla ilgili araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi kabul edilmedi.

Giriş Tarihi: 18 Ağustos 2016 Perşembe 01:16
Urfa'da Şehit Edilen Polisler İçin Verilen Önergeye Red

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

TBMM Genel Kurulunda partisinin grup önerisi üzerine söz alan Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, iki polis memurunun şehit edildiği bu saldırının bir provokasyon olduğunu savunarak, siyasi partilerin bu karanlık olayı ortaya çıkarması halinde, darbe mekanizmasının da araçlarının ortaya çıkarılmış olacağına inandığını belirtti.

Baydemir, "Bir tuzak kurulmuş ve bu tuzak harfi harfine uygulanmış. Büyük bir kumpasla karşı karşıya bulunduğumuzu görüyoruz." diye konuştu.

Aynı evde ikamet eden üçüncü polisin hala ifadesinin alınmadığını savunan Baydemir, en büyük karanlık perdelerden birinin de bu husus olduğunu ileri sürdü.

Baydemir, "Bu dosyada iki temel dayanak var. Bunlardan biri ihbarcı. İhbarcının kendisi kayıp. İhbarcının abisi darbe girişiminden tutuklandı. İhbarcının diğer abisi aranıyor. Eğer gerçekten çatışma ve çatışmadan kaynaklı ölümlerin, gerçeklerin üstü örtülsün istemiyorsak çatışmayı başlatan kıvılcım olan, fitili ateşleyen bu vakayı aydınlatmak durumundayız." ifadesini kullandı.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, demokrasinin, birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi, kardeşlik hukukunun daha açık bir şekilde ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Türkiye'nin geçmişinden gelen bütün karanlık olayları aydınlatacak bir cesarete sahip olunması gerektiğini dile getirdi.

Bu konuda iktidar partisine de ağır bir sorumluluk düştüğünü belirten Gök, demokrasiyi yeniden inşa etmek ve bir daha darbe olmamasına yönelik bir ittifak oluşturmak isteniyorsa ülkenin geçmişiyle yüzleşilmesinin önemine işaret etti.

Gök, "İşte bu karanlık faili meçhul olaylar da bunların başında geliyor. Biz faili meçhul olaylarla, 15 Temmuz'da önceki süreçle gereği gibi yüzleşebilseydik belki 15 Temmuz darbe girişimi olmazdı. Eğer biz Ceylanpınar'da iki polis kardeşimizin öldürülme olayının üzerine hep beraber gidip arkasındaki gerçeği ortaya çıkarsaydık belki 15 Temmuz'u önlerdik. Tıpkı Suruç'taki gibi." değerlendirmesinde bulundu.

Hangi olayın, hangi süreci hangi aksi yönde tetiklediğinin bilinmesinin önemini vurgulayan ve iktidar partisinin bütün partilerle işbirliği yapması gerektiğini belirten Gök, "Biz, 15 Temmuz gecesini bir daha yaşamak istemiyoruz." diye konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, ülkenin temel sorununun terör ve şiddeti durdurmak olduğuna işaret ederek, demokrasi içerisinde bu sorunların çözülmesi gerektiğini bildirdi.

Güvenç, "Eğer karanlık olayları aydınlatacaksanız, eğer bu bu ülkede bir daha yargısız infazları, cinayetleri, işkenceleri önleyecekseniz demokratik siyaseti tercih edeceksiniz." ifadesini kullandı.

HDP sıralarına seslenen Güvenç, şunları kaydetti:

"Bu ülkenin gerçek demokrasiye ulaşmasını isteyenler, geleceğin birlik ve beraberlikte olduğunu düşünenler, bana laf atmayacak, bu kürsüye gelecek, Türkiye'de silahın argüman olmadığını, o devirlerin geride kaldığını, silahla çözüm olmayacağını, demokratik siyasetten yana olduğunu burada söyleyecek. Başka bir mesele yok. Sizden de beklediğimiz; Kandil silahı bırakacak. Kandil silahı bırakmıyorsa bu Mecliste oturanlar buraya gelecek, 'Silahın devri bitti. Artık burada demokratik siyaset yapacağız' diyeceksiniz. Bunu dediğiniz gün çözemeyeceğimiz hiçbir olay yok. Kürt siyaseti, şiddet dışında demokratik, sivil siyasete evrilmek zorunda. Evrildiğiniz an hiçbir karanlık nokta kalmayacak, bu ülkenin demokrasisi tekamül edecek. İşin özü budur."

Sataşma gerekçesiyle söz alan Osman Baydemir'in, terör örgütü yöneticilerinden Cemil Bayık'ın bir açıklamasını okuması üzerine, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Bunu mu referans alıyorsunuz Sayın Baydemir? Bu kürsüden referans aldığınız kişilere lütfen dikkat edin. Burası Türkiye Cumhuriyeti'nin kürsüsü." diye tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Baydemir'in, TBMM'ye, Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşlara hakaret ettiğini belirterek, "Terör örgütünün elebaşını iyi göstererek, burada açıklamalarını okumak, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşlara bir hakarettir. 40 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebebiyet veren kişilerin burada sözcülüğünü yapmak hiçbir milletvekilinin hakkı ve haddi değildir." ifadesini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Celalettin Güvenç'in, konuşmasında terör örgütünün açıklamalarına yer verdiğini anımsatarak, buna da müdahale edilmesini istedi.

Konuşmaların ardından öneri kabul edilmedi.

Meclishaber

 

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeni ittifak geliyor! 3 parti anlaştı

Yeni ittifak geliyor! 3 parti anlaştı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık