Urfa Haber WhatsApp Hattı
Oktay YAŞAR

Dünyayı Fakirleştiren Zenginler…


Oktay YAŞAR
5 Ağustos 2013 Pazartesi 15:33

Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde bu ayın en önemli mesajı olan açlık çekerek açları düşünmektir. Neden diyeceksiniz böyle bir ibadete ihtiyaç duyulmuştur.Çünkü insanoğlu  varlık olarak hırslı,gözü doymaz hep daha fazlasını isteyen bir yapıya sahiptir.Ayrıca buna zalimlik boyutunu eklersek  dünya da yaşamın ne kadar adaletli olabileceğini siz tahmin eden.Zaten tarih boyunca ve günümüzde savaşların,yoksullğun,açlığın  sebebi insanın kendisi değimlidir?.Bu hırs ve adaletsizlik günümüzde gelir adeletsizliği olarak dengesiz bir biçimde insanlar arasını açmaktadır.Biz de bir söz vardır ya  ‘Bir yer, biri bakar kıyamet ondan kopar’  ,galiba bu bakış tarzı tam da bu yüzyılın insanları için söylenmiş gibi çünkü dünya da çok az bir grub büyük bir kesimin hakkını yemektedir.Eskiden yardımlaşma ve paylaşım toplumun esasını oluştururken, günümüzde nemelazımcılık,enecilik,bireysellik gibi anlayışlar toplumun bakış açısı olmuş durumda.

Ne yazık ki  dünya da  daha büyük gelir adaletsizliğine yol açan ve gün geçtikçe artan bir şekilde bu ara açılmaktadır. Bununla ilgili olarak önemli bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. Zengin ülkelerin tüketimi rekor seviyeye ulaşırken yoksul ülkeler her zamankinden daha çok açlık ve sefaletle kıvranıyor. Herkese temel eğitim vermek için yılda 6 milyar dolara, temel gıda için 13 milyar dolara ihtiyaç var. Oysa Avrupa'da parfümlere 12 milyar dolar, Avrupa ve ABD'de kedi ve köpek maması için 17 milyar dolar ,yine ABD de insanlar zayıflamak için yılda 50 milyar doların üzerinde para harcanıyor. Dünya uyuşturucu maddelere 400 milyar, askeri malzemeler için 780 milyar dolar sarf ediyor. Diğer tarafta günde bir doların altındaki gelirle hayatta kalmaya çalışan 2 milyar  insan... Açlık ve yoksulluk girdabına düşenlere her geçen gün eklenen binlercesi... Yapılan araştırmalar dünyanın yoksul bölgelerindeki açlık ve kıtlığın doğal nedenlerden değil, gelir dağılımındaki adaletsizlikten kaynaklandığını ortaya çıkarmış bulunuyor. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilememesi ve makasın her geçen gün yoksullar aleyhine açılması zaten yokluk içindeki grupların daha çok ezilmesine neden oluyor. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin yoksulluktan kurtulmak için gösterdiği tüm çabalara rağmen globalleşmenin getirdiği düzen yüzünden zengin ile fakirler arasındaki uçurum daha da derinleşmekte. BM Kalkınma Programı'nın hazırladığı  rapor da tüm dünyada zengin-yoksul uçurumunun çok derinleşmekte olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. BM raporuna göre, aralarında Microsoft'un patronu Bill Gates'in de bulunduğu 250 zenginin serveti, dünyadaki 3 milyar yoksula yetecek boyutta. 250 zenginin serveti 1.5 trilyon doları buluyor. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 45'sini oluşturan en yoksul 3 milyar insanın yıllık gelirine tekabül ediyor. Dünyanın en zengin 3 kişisinin servetleri, en yoksul 48 ülkenin milli hasıla geliri toplamını aşıyor. ABD'de kişi başına yılda 119 kg. et, Avusturya'da 103 kg, Bangladeş'te ise sadece 3 kg. et tüketiliyor. 1960'da zengin ülkelerde yaşayanlar yoksul ülkelerdekinden 30 kat daha fazla kazanıyordu. 1995'de bu fark 82 katına çıktı. 1.8 milyar insan içecek temiz su bulamıyor. 1.5 milyar ise başını sokacak eve sahip değil. 1 milyar insan beslenemiyor.Burada batı ülkeleri harcamalarını kısıp,tüketimlerinden ödün vermek yerine özellikle Afrika ve Ortadoğu da insan sayısını açlıkla,savaşlarla azaltmak daha mantıklı geliyor galiba.

55 milyonu gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünyada 2 milyar insan kansızlık çekiyor. Kalkınmakta olan ülkelerde 2.5 milyar insan temel sağlık hizmetlerinden yoksun yaşıyor. Eşitsizliğin artışının birinci nedeni yüksek gelir elde eden kesimlerin daha da zenginleşmesi, az gelirli kesimlerinse daha da yoksullaşmasıdır. Batı dünyası her zaman ki sömürgecilik ve tüketicilik özelliğini yansıtıyorken ,İslam ülkelerinde özellikle de ülkemizde ki  bazı yardım kuruluşları ve hayır sahibi insanlarımız da olmazsa  sanırım onlardan geri kalan yanımız olmadığı kesin.Dünya’daki kaynaklar tüm insanlar için yeter ve artar şekilde Yüce Allahtan tarafından yaratılmıştır.Şayet insanları birbirinin hakkını gasp etmezse,yardımlaşma ve paylaşma olursa bu dünya fazlasıyla insanlara yetecektir.Toplumu islah edecek,aradaki kırgınlıkları kaldıracak dünyayı daha yaşanılır hale getirecek ‘İnsanların dertleriyle,dertlenmek’ anlayışını kendimize ve insanlığa öğretmemiz lazım..

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Ucuz Toplu SMS Servisi
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık