Yrd.Doç.Dr.A.Cihat KÜRKÇÜOĞLU

GÖBEKLİ TEPE KİTAPLARI


Yrd.Doç.Dr.A.Cihat KÜRKÇÜOĞLU
9 Mart 2012 Cuma 16:20
1995 yılından bu yana her yıl düzenli olarak arkeolojik kazılar yapılan ve sürpriz buluntularla Arkeoloji dünyasında bilinen bir çok bilgiyi alt üst eden Göbekli Tepe, en çok yazılı ve görsel  yayını yapılan kazı olma unvanını da taşıyor.
Yazılı yayınların başında kitap, takvim ve dünyanın en ünlü dergilerinde yayınlanan bilimsel ve aktüel makaleler geliyor.
Dünyanın bir çok televizyon kanalı tarafından hazırlanarak yayınlanan Göbekli Tepe belgeselleri internette en çok ziyaret edilen belgeseller arasında yer alıyor.
Bu yayınlar dışında, yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok kentte açılan sergiler Göbekli Tepe’nin tanıtılmasına büyük katkı sağlıyor.
Tüm bu yayınlar ve sergiler kazı başkanı Prof.Dr.Klaus Schmidt tarafından; arkeolog eşi, Göbekli Tepe kazı ekibi üyesi Çiğdem Köksal Schmidt’in de desteğiyle Alman Arkeoloji Enstitüsünün kazıya ayırdığı bütçeden karşılanıyor.
Bu yıl Göbekli Tepe’nin muhteşem fotograflarının yer aldığı büyük boyda takvim bastırarak yılbaşı kartı yerine dünyanın dört bir tarafına gönderen Prof.Dr.Schimdt, önümüzdeki Nisan ayı başlarında Almanya’nın Cottbuss şehrinde açacağı Göbekli Tepe fotograf sergisinin hazırlıklarını sürdürüyor.
Aşağıdaki liste, Sayın Schmidt’in Göbekli Tepe ile ilgili Türkçe, Almanca, Lehçe, İtalyanca, Rusça dillerinde yayınladığı kitapları kapsıyor.
 
1. Almanca: Sie bauten die ersten Tempel. Das rätselhafte Heiligtum der Steinzeitjäger. Die archäologische Entdeckung am Göbekli Tepe, C.H. Beck, München (2006), geliştirilmiş ikinci baskı (2006), geliştirilmiş üçüncü baskı (2007). (Ayni kitap karton kapaklı, dtv, München (2008).
 
2. Türkçe:  Taş Çağı Avcılarının Gizemli Kutsal Alanı Göbekli Tepe. En Eski Tapınağıa Yapanlar, Arkeoloji ve Sanat Yayınlar2 ,İ stanbul (2007),Çeviri: Rüstem Aslan. (Ciltli ve karton kapaklı).
 
3. Almanca:  Erste Tempel – frühe Siedlungen. 12000 Jahre Kunst und Kultur. Ausgrabungen und Forschungen zwischen Donau und Euphrat. Herausgegeben für Archae Nova e.V., Isensee Verlag, Oldenburg (2009).
 
4. Lehçe: Budowniczowie pierwszych wi ty , Pa stwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
(2010), Çeviri: Bogden Baran. ( Ciltli).
 
5. İtalyanca: Costruironoi primi templi, OLTRE Edizioni 2011, çeviri Umberto Tecchiati,
(Ciltli)
 
6. Rusca : (Ciltli)..
 
7. Türkçe-İngilizce, Almanca: Göbeklitepe Dünyanın İlk Tapınağı, Karacadağ Kalkınma Ajansı yayını, Kurtuluş Matbaası, Şanlıurfa, 2012.
 
 
Tüm bu kitapları okuyan binlerce kişi Göbeklitepe ve Urfa’yı tanımış oluyor. Bu nedenle ben sayın Schmidt’e sadece Kazı Başkanı gözüyle bakmıyorum. O aynı zamanda Urfa’nın tanıtım elçisi. Çiğdem Köksal Schmidt ise, eşi Klaus Bey’e verdiği destekle “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözünün ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor.
Bu yayınlar arasında özellikle, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından, Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) İşbirliği ile Türkçe-İngilizce ve Almanca dillerinde hazırlanan “Göbekli Tepe Dünyanın İlk Tapınağı” adlı kitabından söz etmek istiyorum.
            52 sayfadan oluşan kitabın ilk 25 sayfasında Şanlıurfa’nın kültür ve turizm değerlerine yer verilmiş. Bu bölümdeki bilgiler Şanlıurfa Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “Şanlıurfa Kültür Turizm Rehberi”nden alınmış.
Nedim Atilla’nın, İbrahim Halil Karaca’nın objektifinden ve Urfa Müze Müdürlüğü’nün arşivinden alınan fotograflar bu bölüme nefis bir görsellik katmış.
Kitabın 26. sayfasından itibaren  başlayan Göbeklitepe bölümü Prof.Dr.Klaus Schmidt tarafından kaleme alınmış. Bu bölüm, Sayın Schmidt’in davet ettiği ünlü  fotograf sanatçılarına özel olarak çektirdiği ve Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün arşivlerinde yer alan Göbeklitepe’nin muhteşem fotograflarıyla desteklenmiş.
            Kitabın editörlüğünü Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi’nden Ayşegül Özbek, görsel danışmanlığını Ebru Okutan Akalın, bilimsel danışmanlığını Prof.Dr.Klaus Schmidt ile birlikte Çiğdem Köksal Schmidt yapmış. Çiğdem Hanım ayrıca Anette Hanisch ile birlikte çevrileri de yapmış.
            Kitap, alışılmışın dışındaki mükemmel kapak tasarımı ile ilk başta kendini gösteriyor. Seçilen fotograflar, kapakla başlayıp iç sayfalarda devam eden renk uyumu, sayfa düzeni, kitaba üç hanımın (Ayşegül Özbek, Ebru Okutan ve Çiğdem Köksal Schmidt) kılı kırk yararcasına titiz ellerinin değdiğini hemen hissettiriyor. Zarf kıymetini mazruftan” alır diye bir söz vardır. Zarfa, yani kitabın kapağına bakınca içeriğinin (mazrufun)  zengin değeri hemen anlaşılıyor zaten.
Dünyanın gözünün üzerinde olduğu Göbeklitepe ancak bu kadar güzel bir kitapta tanıtılabilir.  Emeği geçen herkesi kutluyorum.
Kitabın bastırılmasını sağlayan Karacadağ Kalkınma Ajansı’na ve Ajansın saygıdeğer Genel Sekreteri Sayın İlhan Karakoyun’a şükranlarımı sunuyorum.
Kitabın mükemmel görsellik ve içerikte olmasında emekleri bulunan Ayşegül Özbek, Ebru Okutan ve Çiğdem Köksal Schmidt’in ellerine sağlık diyorum.
Dünyanın bu en önemli arkeolojik kazısını 16 yıldan beri başarılı bir şekilde yürüten; kitap, makale, konferans ve sergi çalışmalarıyla Urfa’yı dünyaya tanıtan Prof.Dr.Klaus Schmidt’e bir Urfalı olarak teşekkür ediyorum.
 

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık