Urfa Haber WhatsApp Hattı
Şerif BENDAŞ

Urfa’ daki Siyasi Eksikliklerimiz


Şerif BENDAŞ
4 Şubat 2018 Pazar 23:08

Bilinen tarihin en önemli kentlerinden biri olan Urfa'mız ne yazık ki günümüzde bu vasıflardan çok uzakta ve deyim yerindeyse yerinde sayan bir durumda.

Bunun sosyal-siyasal ve toplumsal bir sürü sebebi var. Kentin biri biri içine geçen dinamikleri ne yazık ki şehir kültürünü benimseyememiş ve gelişimi için bir çaba göstermemiş nice kurum, STK ve oluşumlardan mevcut.

Durum böyle olunca da sonucun böyle olması kaçınılmaz oluyor aslında. Bu kentin deyim yerindeyse suyunda bir sıkıntı var. 

Kamu kuruluşlarında ki koltuklar genelde hak etmeyenler tarafından işgal edilmiş durumda. Halktan kopuk ve sadece kendini , çevresini düşünen mülki amirler sahaya inmeden sahanın sorunlarını çözmeye çalışıyorlar.

Koltuklar kendi branşları olmayan kişiler tarafından kullanılıyor ve her gelen kendi sistemini kurmak istediğinden verimli sonuçlar alınmıyor.

Çocukluk zamanlarınızın mahalle bakkalı Mehmet abide böyle biriydi. İzmir’de emekli olduktan sonra memleketine dönmüş yapmış ve bakkal açmıştı eski mahallesinde . Bu iş kolundan anlamadığı için hep zorluklarla karşılaşıyordu . Bana en ilginç geleni ise yoğurdu koyduğu şeffaf poşeti bağlamadan müşterilerine o şekil vermesiydi.

Eli düğüm atmaya  alışkın değil diye yaptığından müşterilerde bu durumu pek aldırış etmiyor hoş görüyorlardı bunu . Bakkal Mehmet abi bu mesleği öğrenmeden bırakmak zorunda kalmıştı. O gerekeni yapmış ve köşesine çekilmişti .

Şimdi ki Mehmet abiler ise en ufak bilgileri olmadıkları koltuklarında adeta zamklanmış bir şekilde oturmuşlar ve kalkmamak için tüm nüfuslarını, ikili ilişkilerini bu uğurda kullanıyorlar.

Bu kentte insan için değil kendisi ve yandaşı için yaşayan siyasiler , müdürler , amirler ve STK’ lar olduğu müddetçe bir gelişimden bahsetmek mümkün olmayacaktır . Bu kısır döngü kendimi bildim bileli vardır bu kentte . Seçim zamanları kentin her yerini arşınlayan siyasiler seçimlerden sonra kente uğramayı bir çalışma gibi gördüklerinden kente geliş ve gidişleri basında ve sitelerde yer alır, bir şeyler yapıyorlarmış havası estirilmeye çalışılır.

Halkı için seçilen kişiler kendilerine ve yandaşlarına ayırdıkları mesaiyi bu kent ve halk için kullansalar her şey kendiliğinden düzelmeye başlayacaktır. Güzel günlere erişebilme ümidi ile.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Ucuz Toplu SMS Servisi
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık