Ahin GÜNEŞ

Urfa'nın uyanık Emlakçıları...


Ahin GÜNEŞ
25 Eylül 2017 Pazartesi 16:44

Bir arkadaşım başından geçen bu olayı anlattı, şaştım kaldım.

İsmini vermeyeceğim, söz konusu arkadaşımız, kiralık iş yeri için bir yer bulur.

İşyerinin üzerinde bulunan emlakçının telefonunu arar. Emlakçı gelir içerisine bakarlar. İşyerini beğenir, fiyatta pazarlık yapar prensipte anlaşırlar. Emlakçının ofisine geçerler.

Emlakçı "kontrat yapalım" der. Arkadaşımız "tamam" der. Emlakçı komisyon olarak arkadaşımıza, "ilk yıl için bize bir aylık kira bedelini komisyon olarak vereceksiniz. Sonraki her yıldada oturduğunuz sürece yıllık bir aylık kiranın yarısını komisyon olarak ödeyeceksiniz..." Duruma şaşıran arkadaşımız "Öyle şeymi olur, işyerini kiralarken bir aylık kira komisyon olarak tamam. Sonraki yıllarda neyin nesi, öyle şey mi olur. Aylık 5 bin lira kira ödeyeceğim. 20 yıl oturdum diyelim, 20 yıl size her yıl için 2500 lira komisyon mu ödeyeceğim." diye itiraz eder.

Emlakçı arkadaşımıza "Emlakçılar odasının kararı. Vereceksiniz" deyince arkadaşımız iş yerini kiralamaktan vaz geçer...

Şimdi soruyorum, bu neyin hakkı nasıl ticari ahlak. Düşünsenize bu şekille yılda 5 yeri kiraya veren bir emlakçı 3 yıl sonra emekliye ayrılıp ömür boyu krallar gibi yaşar. Öte yandan şayet Urfa'da emlakçılar odasının böyle bir yaptırımı varsa mantığı nedir açıklasınlar.

Şayet böyle bir uygulamaları da yoksa, buna yeltenen emlakçıları da bulup emlakçılık belgelerini iptal etsinler.

Kaldı ki; bu güne kadar Urfa'da emlakçılık yapan birinin aldığı komisyonlar karşılığında fatura, fiş kesenini görmedim. Gören varsa da söylesin.

Şimdi okuyucularımıza soruyorum:

Yazık değil mi bu şehre, istisnasız hemen hemen her konuda, her önüne gelen çalıp çırpma derdinde.. Çözüm mercileri niye duyarsız, niye yaptırımsız..

Hayatı doğruları ve Urfa'yı seven herkese saygılarla


YORUMLAR
 • yorum2017-09-25 19:50:42Şebnem Özeren

  her önüne gelen emlakçılık yaprsa eğitim olmazsa olacağı budur

 • yorum2017-09-25 19:46:11Ali Şanlı

  Urfa da mülk sahipleri, elektriği suyu kiracının adına yaptıracak, enaz 1 kira depozito alırsa sorun ortadan kalkar. Ama bu fırsatçılık bazı emlakçıların işine geliyor. Kiracıyı seçtikleri gibi mülk sahibinide seçerlerse sorun olurmu olmaz. Ama herkes sorumluluktan kaçıyor..

 • yorum2017-09-25 19:36:53Feridun

  Sevgili yazar.(isminizi yazmadiginiz icin bu sekilde hitap ettim)
  Burda dogru arkadasinizin talep ettigi degil m.emlakcinin yaptigidir
  Size kisaca anlatayim.arkadasinizin actigi isyerinde odemedigi her elektrik Su faturalarini malesefki emlakci odemek zorunda kaliyor(Ki bu soyledigim ornek en basit olan)
  Kaldiki emlakci imzaladigi kontrat surecince sorumluluk sahibidir.
  egerki kontrat yenilenecekse kiraci ayni sorumlulugu ustlenecektir.eeee sizde kusura bakmayin bunun da bir bedeli vardir

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık